Trwa ładowanie...

KGHM rusza na zakupy

KGHM Polska Miedź po 20 października złoży ofertę zakupu zagranicznych złóż rud miedzi - poinformował we wtorek PAP prezes spółki Herbert Wirth. Nie podał szczegółów planowanej transakcji, powołując się na poufność przedsięwzięcia.

KGHM rusza na zakupyŹródło: KGHM
d2josgn
d2josgn

- Jesteśmy bardzo bliscy złożenia oferty. Rozwój naszej firmy następuje również poprzez fuzje, przejęcia. Myślę, że nastąpi to do końca roku, a może nawet wcześniej. Planujemy złożenie oferty po 20 października - powiedział PAP prezes, uczestniczący w Katowicach w konferencji poświęconej kluczowym problemom górnictwa.

Wirth dodał, że tego typu projekty składają się z dwóch etapów. Pierwszym jest oszacowanie wartości przejmowanych aktywów i ocena związanych z tym ryzyk, drugim - decyzja, jak skutecznie zarządzać przejętymi aktywami po ich zakupie.

Prezes ocenił, że obecnie na świecie jest duże zainteresowanie zakupami zagranicznych złóż. - Akurat dzisiaj mamy spadek ceny miedzi, natomiast trzeba uczciwie powiedzieć, że to jest chwilowe i na pewno się odbuduje. Pęd do tego, żeby kupować złoża, jest bardzo duży, zwłaszcza ze strony chińskiej - jej przedstawiciele mają określony cel i czasami kupują nawet przepłacając niektóre aktywa - ocenił Wirth.

Na zakup zagranicznych złóż KGHM chce przeznaczyć m.in. środki uzyskane ze sprzedaży telefonii Dialog oraz pakietu akcji Polkomtela.

d2josgn

- Będą to nasze pieniądze operacyjne. Tę transakcję chcemy sfinansować ze środków własnych, a więc także z dezinwestycji, czyli ze sprzedaży Dialogu i Polkomtela - powiedział Wirth, wyrażając nadzieję i oczekiwanie, że transakcja sprzedaży Polkomtela sfinalizuje się przed końcem roku.

- Oczekujemy decyzji UOKiK w sprawie Polkomtela, bo to nie może być w rozkroku. Planowana była już pod koniec września, teraz to się przesuwana na październik - dodał prezes.

Prezes potwierdził także, że KGHM zamierza złożyć w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę zakupu Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław. - Złożymy ofertę w wyznaczonym przez ministerstwo terminie, przed 4 listopada 2011 - powiedział prezes.

Wirth "dobrze" ocenił trzeci kwartał w KGHM i perspektywy na ostatnie trzy miesiące roku.

d2josgn

- Nie widzę zagrożenia. Gdyby było inaczej, musiałbym powiedzieć o tym najpierw na giełdzie - zastrzegł prezes, według którego jest "naprawdę dobrze"; jako "dobre" ocenił także wyniki spółki spodziewane na koniec roku.

Pytany o to, czy wyniki będą lepsze od ubiegłorocznych, prezes zaznaczył, że na wyniki spółki wpływają wskaźniki makroekonomiczne.

- Istotne jest, jaka będzie cena miedzi i cena dolara. Trudno dziś prognozować na przyszłość. W świecie mamy do czynienia z kryzysem ekonomii i kryzysem poglądów; dziś nie potrafimy z istniejącej wiedzy postawić tezy, co będzie za miesiąc, dwa - jest to tak rozchwiane - powiedział Wirth.

Marek Błoński

d2josgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2josgn