Trwa ładowanie...
d38qdor
d38qdor
Defence24
pracownik

Klin podatkowy ma iść do poprawki

Przedsiębiorcy obawiają się zapowiedzi zamrożenia składki rentowej. Są jednak gotowi do rozmów o innych sposobach zmniejszania narzutów na płacę - pisze "Rzeczpospolita".
Share
d38qdor

_ Z niepokojem wsłuchujemy się w doniesienia, że PO chce wstrzymać obniżkę składki rentowej _ – przyznaje Adam Ambroziak z Konfederacji Pracodawców Polskich. _ Cięcie składki miało pozostawić w kieszeniach pracowników więcej pieniędzy oraz zmniejszyć obciążenia dla firm. Pierwsze zrobiono, a teraz słyszymy o możliwości zamrożenia wysokości składki. _

Obniżenie pozapłacowych kosztów pracy jest jedną z poważniejszych barier dla biznesu. Lewiatan od lat przypomina, że pracodawca do każdej zapłaconej pracownikowi złotówki dokłada 80 groszy różnych opłat i składek.

_ Zamrożenie składki nie byłoby dobrą wiadomością dla firm _ – przyznaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.Ale i ona, i Adam Ambroziak uważają, że przedsiębiorcy pozytywnie przyjęliby inne rozwiązania rządu, gdyby dotyczyły one ograniczania deficytu budżetowego i zmniejszania klina podatkowego. Przypominają, że organizacje pracodawców wciąż postulują reformę finansów publicznych.Część ekonomistów już parę miesięcy temu, gdy narodził się pomysł obniżki składki, mówiła, że nie jest to dobra koncepcja.

Zdaniem ekonomisty prof. Marka Góry z SGH lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kwoty wolnej od składki, czyli części płacy, od której nie płaci się składki rentowej: _ W ten sposób pomoc otrzymaliby najmniej zarabiający _ – tłumaczy.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d38qdor

Podziel się opinią

Share
d38qdor
d38qdor