Trwa ładowanie...

Koalicja z ul. Świętokrzyskiej umacnia złotego

Konferencja prasowa prezesa NBP i ministra finansów okazała się bardzo istotną dla rynku walutowego za sprawą deklaracji Ministerstwa Finansów w kwestii sprzedaży walut nie w NBP, a bezpośrednio na rynku. Ministerstwo Finansów już wcześniej przeprowadzało takie operacje, jednak teraz słowa ministra Rostowskiego zdają się sugerować, iż skala tych operacji znacznie wzrośnie.

Koalicja z ul. Świętokrzyskiej umacnia złotegoŹródło: X-Trade Brokers
d19lvjp
d19lvjp

*Konferencja prasowa prezesa NBP i ministra finansów okazała się bardzo istotną dla rynku walutowego za sprawą deklaracji Ministerstwa Finansów w kwestii sprzedaży walut nie w NBP, a bezpośrednio na rynku. *

Ministerstwo Finansów już wcześniej przeprowadzało takie operacje, jednak teraz słowa ministra Rostowskiego zdają się sugerować, iż skala tych operacji znacznie wzrośnie.

Minister wspomniał o kwocie 13-14 mld EUR i gdyby rzeczywiście MF wymieniło na rynku wszystkie środki kwota ta byłaby realna. Ministerstwo na koniec pierwszego kwartału posiadało bowiem 3,7 mld EUR. Dodatkowo w ustawie budżetowej zapisano finansowanie zagraniczne netto w kwocie 24,46 mld PLN, a zatem prawie 6,2 mld EUR, zrealizowane dotychczas w niewielkim stopniu (909 mln złotych na koniec marca). Wreszcie transfery netto w okresie kwiecień-grudzień powinny przekroczyć 4 mld EUR.

Planowana regularna sprzedaż części środków walutowych z funduszy UE bezpośrednio na krajowym rynku walutowym automatycznie zmienia układ sił na rynku walutowym. Reakcja inwestorów była natychmiastowa. Złoty zaczął dynamicznie zyskiwać do głównych walut. O godzinie 13:47 kurs EUR/PLN testował poziom 3,9418 zł, wobec 3,9770 zł tuż przed publikacją komunikatu po spotkaniu. Kurs USD/PLN spadł w tym czasie z 2,7209 zł do 2,6981 zł, testując najniższe poziomy od listopada 2009 roku.

d19lvjp

Planowana sprzedaż części środków walutowych ma na tyle fundamentalne znaczenie dla złotego, że rośnie prawdopodobieństwo kontynuacji aprecjacji złotego w kolejnych tygodniach. Warunkiem jest utrzymanie się przynajmniej neutralnych nastrojów na rynkach globalnych. Tym niemniej podtrzymujemy naszą opinię, iż poziomy 3,80-3,85 (na EURPLN) powinny stanowić silną barierę dla dalszego umocnienia złotego. Co więcej, sukces tej interwencji słownej może oznaczać, iż podwyżka stóp w Polsce nie nastąpi w maju, a dopiero w czerwcu. Dla mającego obecnie kluczowy głos prezesa, umocnienie złotego będzie bowiem argumentem przeciwko pospiesznym ruchom.

dr Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d19lvjp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19lvjp