Trwa ładowanie...
monsterpolska.pl
zawody
28-02-2012 11:31

Kogo będą zatrudniać?

Z wyników badań przeprowadzonych na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę Mareco wynika, że pracodawcy najchętniej rekrutują specjalistów i pracowników fizycznych

Kogo będą zatrudniać?Źródło: Thinkstock
dhzeb6s
dhzeb6s

W 12% badanych firm w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie został zatrudniony żaden nowy pracownik. Nieco ponad 1/3 wszystkich badanych pracodawców (36%) przyjęło w ciągu ostatniego roku do pięciu pracowników. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych firm, zatrudniających do 100 pracowników (46%). Natomiast 19% większych przedsiębiorstw deklaruje taką ilość przyjętych kandydatów. Od 6 do 10 pracowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało zatrudnionych w 18% wszystkich badanych przedsiębiorstw. Natomiast 16% badanych firm zatrudniło w ciągu ostatniego roku od 11 do 20 pracowników. Więcej niż 20 nowych pracowników zatrudnionych zostało u 18% ankietowanych przedsiębiorców . Branża IT szuka specjalistów, FMCG - pracowników fizycznych

Prawie połowa badanych firm prowadziła rekrutację lub zatrudniała pracowników na stanowiska specjalistów. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców z branż: IT (77%) oraz finanse i księgowości (po 60%). Najmniej specjalistów zatrudnianych jest przemyśle (23%) oraz w branży FMCG (30%).

Większe firmy, częściej zatrudniały specjalistów (61%). W 42% badanych firm w ciągu ostatniego roku zatrudniano lub szukano pracowników na stanowiska fizyczne – magazynierów, kierowców, pracowników produkcyjnych itp. Zdecydowanie najczęściej pracowników fizycznych zatrudniały firmy z branży FMCG (83%) i przemysłu (80%), najmniej zaś (poniżej 20%) w branżach IT, finansach i księgowości.

dhzeb6s

Prawie 1/5 badanych przedsiębiorstw zatrudniło lub rekrutowało w ciągu ostatniego roku handlowców i specjalistów do spraw sprzedaży. Częściej takich pracowników zatrudniały firmy większe (26%), najczęściej z branży FMCG (30%). 17% badanych firm w ciągu ostatniego roku zatrudniało lub prowadziło rekrutację na stanowiska administracyjne (pracownicy sekretariatu, asystenci).

Tylko w co 10 badanym przedsiębiorstwie zatrudniano lub rekrutowano na stanowiska kierownicze (kadra zarządzająca). Zdecydowanie częściej w firmach powyżej 100 pracowników (19%) niż mniejszych (5%). *Specjaliści i pracownicy fizyczni poszukiwani *

Połowa badanych firm nie ma planów poszukiwania nowych pracowników na żadne stanowiska. Najczęściej są to przedsiębiorcy z następujących branż: przemysł (70%), finanse (67%) oraz sprzedaż (63%).

Prawie ¼ firm planuje zatrudnianie specjalistów. Branżą, w której najczęściej planowane jest zatrudnianie lub rekrutacja na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – 50%. 17% wszystkich przedsiębiorstw planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zatrudnianie pracowników fizycznych. Najrzadziej pracowników fizycznych planują zatrudniać firmy IT i finansowe (poniżej 5%), najczęściej firmy związane z inżynierią (33%), przemysłem i FMCG (po 27%).

Tylko 2,5% badanych firm planuje rekrutację kadry zarządzającej. Dotyczy to wyłącznie wśród firm powyżej 100 pracowników (7% firm z tej grupy).

MA

dhzeb6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzeb6s