Trwa ładowanie...
d2p6yru

Komentarz głównego ekonomisty MF do danych o PKB (komunikat)

...

Share
d2p6yru

14.05. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

Komentarz Ludwika Koteckiego - głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów:

"PKB w I kw. '13 zwiększył się o 0,1 proc. (kw/kw, sa), po stagnacji (0,0 proc.) kwartał wcześniej, a jego poziom - obliczając na podstawie szeregu wyrównanego sezonowo - był o 0,4 proc. wyższy niż rok wcześniej. Mimo wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu PKB obserwowanego od ponad roku polska gospodarka - w przeciwieństwie do części krajów UE - uniknęła technicznej recesji (spadek w 2 kolejnych kwartałach), a nawet spadku PKB w jednym kwartale.

d2p6yru

Oprócz czynników cyklicznych (spowolnienie w całej UE) duże znaczenie z pewnością miał czynnik sezonowy, czyli długa zima w tym roku i wstrzymany proces inwestycyjny.

Pewnej poprawy oczekujemy dopiero w II połowie roku, pod warunkiem jednak, że nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej na polskich rynkach eksportowych, które jest prognozowane przez większość ośrodków analitycznych (w tym MFW, KE, OECD)".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d2p6yru

Podziel się opinią

Share
d2p6yru
d2p6yru