Trwa ładowanie...
d3sd52f
d3sd52f
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Komentarz po sesji

Dzisiejsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, ale biorąc pod uwagę fakt, iż główne indeksy odnotowały spore wzrosty na ostatnich sesjach jak również to iż zarówno WIG jak i WIG-20 znalazły się w rejonie silnych oporów większa aktywność sprzedających nie powinna dziwić.
Share
d3sd52f

Obiektywnie trzeba też powiedzieć, że skala spadku była stonowana i przynajmniej na razie nie wyrządziła jakichkolwiek dużych szkód. Obroty ukształtowały się na dość wysokim poziomie 1,6 mld zł a statystyka potwierdza zachowanie indeksów. Blisko dwukrotnie więcej spółek odnotowało spadek niż wzrost, ale obroty na spółkach zniżkujących były tylko nieznacznie wyższe niż na rosnących, co z kolei wskazuje, iż w dalszym ciągu inwestorzy szukają liderów i są gotowi ryzykować swój kapitał.

W gronie największych spółek w największym stopniu do spadku przyczyniły się papiery TP SA oraz Pekao SA. Pierwsza ze spółek rozczarowała swoimi wynikami w I kw. i w zasadzie nie może się po tym odnaleźć. Wykres spółki sprawia słabe wrażenie i wiele wskazuje, iż ruch spadkowy będzie kontynuowany, ale z drugiej strony zastanawiam się czy dywidenda w przypadku tej spółki odegra jakąkolwiek rolę. Jak wiadomo zarząd spółki proponuję 1,5 zł na akcje, co przy obecnej cenie sprawia, iż stopa dywidendy w przypadku tych papierów przybiera atrakcyjny poziom. Pytaniem pozostaje, czy na rynku pojawi się kapitał zainteresowany rozegraniem tego motywu.

Spadek Pekao łączę z naturalną korektą po ostatniej zwyżce. Najlepiej w gronie dużych spółek spisywały się papiery Getinu oraz Cersanitu, które zyskały ponad 2%. W pierwszej fazie sesji na rynku błyszczały akcje KGHM-u, które wytyczyły nowe maksimum na 65,60 zł, aczkolwiek schłodzenie na rynku surowca skłoniło inwestorów do realizacji zysków. W gronie średnich spółek najlepiej radziły sobie akcje Budimexu, które zyskały ponad 4%. Najsłabiej w tym gronie wypadły akcje Stalproduktu oraz Banku BPH.

d3sd52f

W gronie małych spółek moją uwagę przykuły papiery Koelnera oraz CCI, które zyskały odpowiednio 8 i 3%. Przebieg dzisiejszej sesji nie powinien stanowić zaskoczenia, bo wielu uczestników rynku spodziewało się się wzrostu indeksu WIG-20 do 1900 pkt. Dziś indeks zbliżył się do tego poziomu na zaledwie 7pkt. i część inwestorów zdecydowała się wycofać z rynku. Czy to już koniec wzrostów mam wrażenie, że nie, choć nie wykluczam, iż kolejny ruch wzrostowy może zostać zainicjowany z nieco niższego poziomu. Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3sd52f

Podziel się opinią

Share
d3sd52f
d3sd52f