Trwa ładowanie...
d1pf80p
gpw
30-09-2008 09:09

Komentarz poranny

Wczorajsza sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów, a w dalszym ciągu głównym czynnikiem do wyprzedawania akcji był zataczający coraz większe kręgi kryzys finansowy w amerykańskim i już trochę europejskim systemie finansowym.

d1pf80p
d1pf80p

Trudno w takiej sytuacji mówić o wymowie jakiejkolwiek sesji skoro i tak przed otwarciem kolejnego dnia mamy nową rzeczywistość. I podobnie jest dziś, owszem indeksy amerykańskie zniżkowały wczoraj w zasadzie od początku sesji, ale mało kto spodziewał się, iż spadek na zamknięciu przybierze tak duży rozmiar. Pytanie na ile zachowanie rynku amerykańskich zostało już zdyskontowane we wczorajszym 5% spadku WIG-20.

Jest raczej pewne, iż dzisiejsza sesja rozpocznie się od spadku, natomiast pytaniem będzie czy niższe ceny winny zostać wykorzystane do zakupów. Mając na względzie fakt, iż wczoraj WIG-20 przełamał kluczowy w perspektywie godzinowej poziom wsparcia na 2357 pkt., trzeba przyjąć, iż piątkowa szarża kupujących do 2471 pkt. była falą załamaną, która wyczerpuje potencjał wzrostowy w obecnym ruchu.

Taka interpretacja sugeruje pogłębienie spadku poniżej minimum na 2227 pkt., ale tu musimy się uważnie zastanowić. Ostatnie odreagowanie nie było słabe, skala wzrostu była znacznie silniejsza od spodziewanego przeze mnie poziomu 2400 pkt., zatem naturalne wydaje się pytanie, czy rynek już jest na tyle silny by teraz jedynie przetestować dołek na 2227 pkt. (słabe przebicie lub też zakończenie spadku nieznacznie powyżej tego pułapu). Taki scenariusz wydaje się z punktu widzenia indeksu najbardziej prawdopodobny. Z kolei silny spadek poniżej 2227 i dalsza wyprzedaż będą wymuszały zmianę oznaczeń na znacznie bardziej negatywną.

Na razie widzę duże szanse na zakończenie spadku w rejonie dołka, gdzie zakończony zostałby spadek od 14 lutego br. Taki ruch potencjalnie winien wyczerpywać potencjał spadkowy w spadku zainicjowanym w październiku ub., co z kolei winno przekładać się na korektę całego ruchu od 3940 pkt., z naturalnym poziomem docelowym na 3153 pkt. Najbliższe wsparcie dla indeksu znajduje się na 2315 pkt., ale nie wydaje mi się by ono mogło się utrzymać, a kolejny ważny poziom to 2288 pkt. Dla porządku najbliższy opór dla indeksu znajduje się na 2357 pkt.

d1pf80p

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/20824/300908_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1pf80p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pf80p