Komisja za wyłączeniem zmian dot. spółek komandytowych z noweli CIT

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w czwartek za wykreśleniem proponowanych przez rząd zmian dotyczących spółek komandytowych z przygotowanych przez rząd propozycji dot. zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Komisja za wyłączeniem zmian dot. spółek komandytowych z noweli CIT
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.10.2013 | aktual.: 10.10.2013 15:45

Zmiana przygotowana przez Ministerstwo Finansów oznaczałaby, że opodatkowaniu podlegałby najpierw dochód spółek komandytowych (teraz jest z tego zwolniony), a potem wypłata zysku wspólnikom, jak jest obecnie.

Komisja zajmowała się w czwartek sprawozdaniem podkomisji do monitorowania systemu podatkowego, która pracowała nad połączonymi w jeden dokument trzema projektami zmian w ustawach podatkowych. Pierwszy - rządowy - przewidywał, że spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne (SKA) będą musiały płacić podatek CIT, tak jak inne firmy. Podobne rozwiązanie miałoby także objąć spółki komandytowe. Dwa pozostałe - poselskie - regulują kwestie opodatkowania przychodów z sekurytyzacji wierzytelności banków oraz sprzedaży odziedziczonych np. akcji.

Komisja zgodziła się w czwartek, aby z projektu nowelizacji ustawy o CIT wykreślić zmiany dotyczące spółek komandytowych. To oznacza, że CIT obejmie tylko spółki komandytowo-akcyjne, które ostatnio były często wykorzystywane do tzw. optymalizacji podatkowej. Po zmianach SKA będą opodatkowane na takich samych zasadach, jak np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.

Partner w firmie doradczej Crido Taxand Andrzej Puncewicz poinformował PAP, że zaproponowane przez resort finansów objęcie CIT-em również spółek komandytowych byłoby wybitnie niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorców.

- Kluczową charakterystyką spółki komandytowej w obecnym stanie prawnym jest jednokrotne opodatkowanie jej zysków, czyli po prostu opodatkowanie ich stawką 19 proc. na poziomie wspólników tej spółki. Z tego względu znaczenie spółki komandytowej dla małego i średniego polskiego biznesu rosło - w ostatnim czasie w tej formie prawnej działało już ponad 10 tys. biznesów, a ich liczba stale rosła - wyjaśnił Puncewicz.

Jego zdaniem, gdyby przepisy przygotowane przez MF weszły w życie, opodatkowanie w przypadku spółek komandytowych wzrosłoby z 19 proc. do 34,5 proc., ze względu na konieczność powtórnego zapłacenia podatku w momencie wypłaty zysku wspólnikom.

Zdaniem Puncewicza wykreślenie spółki komandytowej z katalogu podatników CIT ucieszy również większy biznes, bowiem spółki tego typu dają możliwość łączenia przychodów i kosztów podatkowych w ramach spółek z jednej grupy kapitałowej. Ma to znaczenie np. przy nowych przedsięwzięciach lub umowach joint venture, których stroną są różne grupy kapitałowe.

Ponadto komisja zarekomendowała przyjęcie zmian CIT związanych z opodatkowaniem przychodów z sekurytyzacji wierzytelności banków. Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o CIT reguluje zasady opodatkowania dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością.

Umożliwiają one zamianę niepłynnych aktywów w postaci wierzytelności banków z tytułu udzielonych kredytów (w szczególności, jeżeli są to kredyty długoterminowe) na gotówkę. Przewidziana w projekcie zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu.

Komisja finansów opowiedziała się także za przyjęciem przygotowanych przez posłów PO zmian w ustawie o PIT, które umożliwiają obniżenie podatku płaconego od dochodu ze sprzedaży odziedziczonych m.in. akcji, wkładów w spółdzielni, innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W takim przypadku do kosztu uzyskania przychodów podatnik mógłby zaliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych.

W uzasadnieniu do ustawy autorzy zmian wskazali na brak jednolitej linii orzecznictwa sądów w sprawie możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia odziedziczonych przez nich np. papierów wartościowych, o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)