Trwa ładowanie...

Komórką zapłacisz za chleb

Już niedługo w sklepie za chleb czy buty zapłacisz komórką. Na wprowadzenie takiej możliwości zdecydował się SkyCash, dziś sprzedający przez telefon bilety na komunikację miejską oraz polski producent kas fiskalnych Novitus.

Share
Komórką zapłacisz za chlebŹródło: AFP
doumus7

Przyszłość to płatności mobilne. Mają być tańsze niż te wykonywane kartami, a przy tym równie szybkie i bezpieczne. Swoją technologię właśnie zaprezentowała firma SkyCash, z której usług dziś korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób płacących za bilety w komunikacji miejskiej. Liczba klientów ma się jednak diametralnie zwiększyć dzięki współpracy z nowosądeckim Novitusem.

W ich nowych kasach fiskalnych będą montowane moduły GPRS, które pozwolą na realizację płatności mobilnych w systemie SkyCash. Z czasem ma też następować stopniowa wymiana już działających kas. Dziś jest ich aż 300 tys., dla porównania terminali do płacenia kartą w całej Polsce jest tylko 250 tys.

Nowa technologia pozwoli na zapłacenie komórką za chleb w spożywczaku czy ubrania w sklepie odzieżowym. Testy usługi już się zakończyły, ruszył pilotaż, który potrwać ma kilka miesięcy. Na początek SkyCash chce wejść do sklepów w miastach, gdzie już dziś sprzedaje bilety na komunikację miejską (m.in. Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz). Z czasem możliwość płacenia komórką ma pojawić się w całej Polsce.

doumus7

Aby zapłacić przez SkyCash, wystarczy telefon z dostępem do internetu - model telefonu ani system operacyjny nie mają większego znaczenia.
- Rozwiązanie jest nowatorskie i stanowi doskonałą alternatywę dla gotówki, płatności bezstykowych czy kart płatniczych - mówi Dariusz Mazurkiewicz ze SkyCash Poland. - Płatność z komórki jest rejestrowana, po czym klient otrzymuje paragon fiskalny, jak przy każdej innej transakcji. Integracja SkyCash z kasami fiskalnymi Novitus pozwala tysiącom polskich firm przyjmować płatności dokonywane telefonem komórkowym - tłumaczy.

Komórką zapłacimy podobnie jak kartą bankomatową. Sprzedawca najpierw zeskanuje produkty. Później klient wprowadzi do komórki kwotę zakupów, numer sklepu i zatwierdzi to PIN-em. Kasa dostaje sygnał o zapłacie i drukuje paragon. Wcześniej oczywiście musimy mieć konto w SkyCashu i przelać na nie pieniądze, np. kilkaset złotych z których korzystać będziemy przez miesiąc.

- To bardzo przejrzysta forma płatności - mówi Wiesław Klimek z Novitusa. - Użytkownik telefonu sam wprowadza kwotę. Może też później przeglądać swoje wydatki. Biznes otrzymuje pieniądze natychmiast po dokonaniu zakupów. Dla nas to doskonałe potwierdzenie innowacyjności rozwiązań stosowanych w kasach fiskalnych - dodaje.

doumus7

Przedstawiciele SkyCash i Novitus liczą na duży odzew sklepów i innych placówek usługowych. Dla nich plusem ma być dużo tańsza obsługa płatności niż ta dokonywana kartami. Dziś za każdą taką transakcję muszą płacić nawet kilkuprocentową prowizję. SkyCash i Novitus mają mieć dużo atrakcyjniejszą ofertę. Klient płacący komórką za zakupy też oczywiście nie zapłaci żadnej prowizji. Jedynym kosztem może być kwestia ewentualnego ściągnięcia kilku kilobajtów, bo transakcja realizowana jest przez internet.

Sebastian Ogórek

doumus7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doumus7