Komorowski: Polska może pokazać rozwiązania ograniczające kryzys

Polska uchroniła się przed skutkami kryzysu finansowego i może pokazać skuteczne rozwiązania ograniczające ten kryzys - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z przedstawicielami banków centralnych Europy Środkowo-Wschodniej i Azji.

Komorowski: Polska może pokazać rozwiązania ograniczające kryzys
Źródło zdjęć: © PAP/Jacek Turczyk

Prezydent powiedział, że spotkanie jest dla niego wyjątkową okazją, aby uzyskać jak najwięcej informacji ze strony osób, które mają nie tylko wystarczającą wiedzę i doświadczenie, ale także - przynajmniej tak się politykom wydaje - duże możliwości wpływania na bieg spraw ekonomicznych na świecie.

- Szczególnie łatwo jest rozmawiać o roli banków centralnych, o roli także w zakresie przezwyciężania kryzysu (...) w Polsce, która uchroniła się przed skutkami kryzysu finansowego, kryzysu bankowego sprzed paru lat, a obecnie należy do grona nielicznych krajów Unii Europejskiej, które skutecznie opierają się zagrożeniom wynikającym z kryzysu ekonomicznego strefy euro. Powiem więcej - z kryzysu obejmującego chyba główne kraje świata zachodniego - powiedział Komorowski.

Zdaniem prezydenta możemy jako Polska pokazać rozwiązania, które kryzys skutecznie ograniczają. Wskazał on np. na zapisy konstytucyjne ograniczające poziom nadmiernego deficytu. - Możemy mówić o bardzo skutecznym - w porównaniu z innymi krajami - nadzorze finansowym. Mamy dobre systemy gwarancji depozytów, płynny w tej chwili kurs walutowy i stabilną politykę makroekonomiczną. Dlatego łatwo jest w Polsce rozmawiać o najtrudniejszych sprawach świata, o gospodarce światowej - powiedział Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że rozmowy te toczą się w sytuacji, gdy zjawiska kryzysowe zaczynają zamieniać się w kryzys ogólnoświatowy, a jego skutki widziane są daleko od ośrodka tego kryzysu, jakim jest strefa euro. Komorowski poprosił uczestników spotkania o refleksje na temat roli banków centralnych w okresie kryzysu ekonomicznego. - To bardzo ważne, jeśli się przyjmie, że gospodarka światowa wyraźnie ujawnia elementy ścisłego powiązania - powiedział prezydent.

Jego zdaniem warto zastanowić się, w jaki sposób gospodarki krajów wschodzących mogą być dźwignią nowego rozwoju ekonomicznego świata.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka powiedział, że zaproszenie do prezydenta jest okazją do spotkania szerokiego grona przedstawicieli banków centralnych, którzy raz na rok spotykają się w stolicach własnych krajów i wymieniają poglądy, dzielą się doświadczeniami, informują się wzajemnie o problemach gospodarek ich państw. Jego zdaniem ta społeczność jest dobrze zorganizowana i takie spotkania są coraz bardziej potrzebne.

- Okazuje się bowiem w ostatnich latach, że na banki centralne spada coraz więcej obowiązków. Szczególnie w okresie kryzysu nadzieje związane z polityką banków centralnych rosną. Czasami nawet rosną zbytnio. Musimy się wzajemnie od siebie uczyć, informować. Nie dla dobra banków centralnych, ale naszych gospodarek - powiedział Belka.

W piątkowym spotkaniu u prezydenta udział biorą przedstawiciele banków centralnych m.in. z: Chin, Izraela, Turcji, Grecji, Ukrainy, Rosji, Rumunii, Czech.

Źródło artykułu:PAP
kryzys finansowynbpmarek belka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)