Koniec dyskusji o OFE, zaciskanie pasa tylko jak jest dobrze - następca Rostowskiego zabrał głos

Nowy minister finansów przedstawia swoje stanowisko o OFE i na temat zmian emerytalnych.

Koniec dyskusji o OFE, zaciskanie pasa tylko jak jest dobrze - następca Rostowskiego zabrał głos
Źródło zdjęć: © ING Bank Śląski

Sprawa OFE jest zamknięta. Rząd przyjął jej założenia we wtorek (przed nominacją nowego ministra -przyp. red.) - powiedział w TVN CNBC Biznes nowy minister finansów, Mateusz Szczurek.

Projekt rządowy jest przekazany do sejmu. Dyskusja o OFE nie ma już sensu - podkreślił Mateusz Szczurek.
Minister zauważył również, że reforma emerytalna nie jest przygotowywana w resorcie finansów.

- Jeden z kluczowych argumentów, który w pewien sposób zmuszał do wybrania OFE, to była nieodwracalność wyboru OFE czy ZUS. Teraz tej nieodwracalności już nie ma. Nie wchodziłbym do tego rządu, gdybym nie zgadzał się z jego polityką - powiedział Mateusz Szczurek.

Szczurek powiedział, że on sam nie podjął jeszcze decyzji na temat wyboru OFE czy ZUS.

Nowy minister zostawi podatki w spokoju?

- Zdziwiłbym się gdyby wysokość podatków uległa zmianie - powiedział. Dodał jednocześnie, że obietnice czegokolwiek bez pewności ich pokrycia nie mają sensu.

- Skala uciążliwości systemu podatkowego w Polsce stawia nasz kraj na zdecydowanie nieuprzywilejowanej pozycji w stosunku do krajów OECD, co jest naszym punktem odniesienia - powiedział przyszły minister.

Minister pytany o założenia budżetowe na 2014 rok przyznał, że wzrost PKB może być wyższy niż ten zapisany w budżecie.

- Wzrost PKB w 2014 r. w okolicach 3 proc. jest realny - powiedział.

Kandydat na ministra finansów zwrócił uwagę, że założenia dotyczące inflacji są trochę mniej konserwatywne. Jak mówił, rząd oczekuje nieco wyższej przeciętnej inflacji w przyszłym roku na poziomie 2,4 proc. - Z jednej strony dla gospodarstw domowych to dobra informacja, bo mniejszy wzrost cen to jest zawsze przyjemne. Ale dla dochodów budżetu ryzyko mniejszego wzrostu cen jest jakimś niebezpieczeństwem - ocenił.

- Jeśli czegoś nas ostatnie 5-6 lat kryzysu na świecie nauczyły, to tego, że nie wolno nadmiernie zaciskać pasa. To trzeba robić - i to zdecydowanie, wtedy kiedy jest dobrze - podkreślił następca Jacka Rostowskiego.

Według przyszłego ministra ożywienie gospodarcze w strefie euro jest zagrożone. - Istnieje ryzyko, że okaże się ono krótkotrwałe. To najważniejsze ryzyko zewnętrzne. Nie obawiam się natomiast wzrostu stop procentowych w USA, czy ograniczenie tempa wzrostu zakupów papierów skarbowych przez FED - mówił o zagrożeniach na najbliższe lata Mateusz Szczurek.

Piątka dzieci, a pieniędzy nie liczy

W wywiadzie przytoczono słowa Kazimierza Marcinkiewicza, który stwierdził, że przy tak licznej rodzinie – nowy minister ma piątkę dzieci, ze względów na ministerialną pensję, nie można długo pełnić tej funkcji.
- Nie przyjąłem tej propozycji dla pieniędzy. Nie wiem, ile będzie wynosić moja pensja - szczerze przyznał Mateusz Szczurek.

Na pytanie jak długo będzie ministrem finansów Szczurek odpowiedział, że nie zakłada, ile potrwa na stanowisku, zwłaszcza, że formalnie nie został jeszcze wprowadzony do ministerstwa.

zusofeszczurek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (418)