Koniec programu MdM. To już ostatnia szansa na uzyskanie dofinansowania
W styczniu 2018 r. zostanie uruchomiona ostatnia pula pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych. Od startu programu w 2014 roku skorzystało z niego ok. 98 tys. kredytobiorców. Średnia wysokość dofinansowania wynosi 25 tys. zł.
Program MdM jest skierowany do singli, osób samotnie wychowujących dzieci, małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Osoby, które chcą skorzystać z pomocy w zakupie pierwszego mieszkania, powinny już teraz wybrać sobie nieruchomość i jak najszybciej zacząć kompletować wymagane dokumenty.
- Wnioskodawca nie powinien mieć więcej niż 35 lat ani posiadać żadnej innej nieruchomości. W przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci warunki te są trochę inne. Także nieruchomość musi spełniać określone kryteria. Mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 metrów kwadratowytch, a powierzchnia domu nie może przekraczać 100 metrów kwadratowych - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Meunier, dyrektor Biura Kredytów Mieszkaniowych Banku Pekao SA.
Zobacz też: 500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach
Osoby zamierzające kupić mieszkanie na rynku pierwotnym muszą wiedzieć, że dokumentem, który trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie, nie jest umowa rezerwacyjna.
- Najlepiej jest załączyć umowę deweloperską, jednak jeżeli jej nie mamy, to nic się nie stało. Należy uzyskać od dewelopera prospekt informacyjny z tzw. częścią indywidualną, w której to określone są parametry dotyczące naszej wybranej nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy parametry mieszkania są zgodne na wszystkich dokumentach i czy dokumenty te są poprawnie wypełnione. Trzeba też właściwie wypisać wniosek o dofinansowanie - zauważa Anna Meunier.