Trwa ładowanie...

Konkurencja kusi inżyniera

Rekrutacja odpowiednich pracowników ma decydujący wpływ na kształt i funkcjonowanie firmy, ponieważ są oni najważniejszym zasobem każdej organizacji.

Share
Konkurencja kusi inżyniera
dlcsv9q

Odpowiedź na powyższe pytanie jest jednoznaczna. Firmy z branż technicznych bardzo chętnie poszukują pracowników wśród swojej konkurencji. Kandydaci pochodzący z firm, gdzie zakres obowiązków i struktura jest podobna, posiadają doświadczenie pozwalające na wykorzystanie ich umiejętności od zaraz. Fachowcy z konkurencji znają dobrze branżę, w której pracują, produkty, mają bogate portfolio klientów. Pracodawca nie traci czasu na wdrożenie nowego pracownika, szkolenia wprowadzające w specyfikę rynku i branży. Pozyskanie kandydatów z firm konkurencyjnych jest najlepsza metodą w przypadku obsadzenia stanowisk wyższego szczebla, gdy liczba odpowiednich fachowców na rynku pracy jest mocno ograniczona.

dlcsv9q

Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś ofertę pracy od firmy stanowiącej konkurencję dla Twojego obecnego pracodawcy - spytał w sondzie internetowej Bank Danych o Inżynierach (BDI). Udział w ankiecie wzięło 585 osób. Sondaż został przeprowadzony w dniach 15 września – 15 października 2011r. 58,2 proc. ankietowanych inżynierów zgodziłoby się na pracę u konkurencji, tylko na lepszych warunkach. Konkurencja często oferuje wyższe wynagrodzenie, rozwój zawodowy, dostęp do najnowszych rozwiązań, aby przyciągnąć najlepszych. Jest to dodatkowa motywacja do zmiany pracy w momencie, gdy zakres obowiązków w nowej firmie jest taki sam.

Zdarzają się natomiast sytuacje, gdy kandydaci niechętnie zgłaszają się w odpowiedzi na oferty pracy u konkurencji, nawet jeśli są nimi zainteresowani. Do fachowców trzeba docierać w sposób bezpośredni, ponieważ jest ich mało na rynku pracy. W przypadku pracodawcy takie działania na własną rękę nie są mile widziane. Dlatego coraz więcej firm korzysta z usług agencji rekrutacyjnych. Zadaniem agencji jest dotarcie do kandydatów nieosiągalnych przy użyciu standardowych narzędzi.

W przypadku takich rekrutacji agencja doradztwa personalnego określa listę firm konkurencyjnych, następnie bezpośrednio, dyskretnie dociera do specjalistów z branży, którzy posiadają najlepsze kompetencje i doświadczenie. Profesjonalny konsultant potrafi przekonać kandydata do zmiany pracy, doprowadzić do porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Head hunterzy wyczuwają co motywuje kandydatów, dlatego doskonale wiedzą jakie dodatkowe benefity mogą zachęcić ich do zmiany pracy.

Wraz z postępem techniki i technologii rosną wymagania pracodawców wobec kandydatów. Pozyskanie specjalistów z branży nie jest prostym zadaniem. Firmy coraz częściej korzystają ze wsparcia ekspertów, których unikalne metody rekrutacyjne są gwarantem dotarcia do najcenniejszych pracowników na rynku pracy.

dlcsv9q

Podziel się opinią

Share
dlcsv9q
dlcsv9q