Trwa ładowanie...
strategia
12-03-2010 10:44

Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska: za wcześnie na optymizm

Rozmowa z Konstantym Litwinowem, prezesem zarządu spółki ISD Polska, należącej do Związku Przemysłowego Donbasu.

Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska: za wcześnie na optymizmŹródło: KGHM
d19m08q
d19m08q

W jakim stopniu kryzys wpłynął na strategię koncernu ISD, zarówno na światowym, jak i polskim rynku?

- Nie zmienia się strategii, gdy na rynku mamy kryzys. Nasze długofalowe plany pozostały zatem bez zmian. Oczywiście kryzys miał wpływ na bieżącą działalność koncernu. W naszym przypadku spowodował spadek produkcji blachy grubej, gdyż w pierwszej kolejności skutki kryzysu odczuł przemysł okrętowy. Następnie kryzys przeniósł się na hutnictwo, przemysł budowy maszyn i rurociągów oraz energetykę. A przecież to są nasi podstawowi odbiorcy.
Negatywne skutki kryzysu najbardziej były widoczne w przemyśle okrętowym. Tu otrzymaliśmy podwójny cios. Po pierwsze nastąpił znaczący spadek popytu na rynku globalnym. Na to nałożyła się klęska przemysłu stoczniowego w Polsce.
Kryzys przeniósł się na odbiorców. Poważne trudności odnotowywały wspomniane wcześniej sektory, często wstrzymując inwestycje i ograniczając dostawy. To oczywiście nie pozostawało bez wpływu na kondycję i wyniki finansowe firmy. Choć na rynku obserwujemy ostatnio niewielką poprawę, to, moim zdaniem, na optymizm jest zbyt wcześnie.

ISD pozyskała nowego akcjonariusza. Jak ocenia pan transakcję dotyczącą wejścia kapitałowego nowych partnerów do korporacji?

- Nastąpiły zmiany w akcjonariacie spółki. Zgodnie z zawartym porozumieniem, kierownictwo spółki pozostanie bez zmian.
Zmiany w akcjonariacie powodują, że korporacja nie jest już spółką prywatną, ale quasi-publiczną, co umożliwia wyjście na rynek publiczny zgodnie ze standardami międzynarodowymi. To się przełoży na spo sób zarządzania. Liczymy, że to pierwszy krok do integracji pionowej, co niewątpliwie ułatwi dostęp do surowców i pozwoli pozyskać nowe rynki.
W skrajnie ciężkiej sytuacji światowego kryzysu finansowego i gospodarczego udało się za chować płynność i finansowanie działalności operacyjnej. Zaletą transakcji jest również dywersyfikacja operacji dotyczących eksportu i importu oraz kształtowanie ekonomicznie stabilnego łańcucha logistycznego pomiędzy przedsiębiorstwami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Ponadto pozyskanie inwestorów, którzy mają doświadczenie w rozwoju biznesu w warunkach kryzysu.
Na pewno na zawartej transakcji zyska ISD Huta Częstochowa, gdyż pojawia się możliwość dostaw tańszego wsadu. To powinno przynieść pozytywne efekty dla huty w postaci zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Jaką strategię w zakresie inwestycji realizować będzie ISD na rynku polskim? Czy przewidywane są akwizycje?

- W ISD Hucie Częstochowa program inwestycyjny zrealizowano zgodnie z planem jeszcze w 2008 roku. W ubiegłym roku doinwestowano linie technologiczne. Większych inwestycji w hucie nie przewidujemy, gdyż wykonaliśmy je znacznie wcześniej. W pierwszym kwartale tego roku kończymy wdrażanie zintegrowanego systemu informatycznego. I to w zasadzie kończy program inwestycyjny realizowany w hucie. Obecna sytuacja rynkowa nie sprzyja akwizycjom.

*Jak przedstawiają się plany korporacji odnośnie Stoczni Gdańskiej? *
-Transakcja dotycząca wejścia kapitałowego nowych partnerów do korporacji obejmuje wyłącznie aktywa metalurgiczne, które należą do struktury korporacji ISD. Warunki transakcji nie dotyczą innych aktywów, które posiadają główni beneficjenci korporacji, w tym stoczni. Nie jestem akcjonariuszem stoczni, trudno zatem przewidywać, jakie plany względem tego segmentu rynku mają właściciele.

Renata Dudała

d19m08q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19m08q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj