Trwa ładowanie...
d3ic1g0
d3ic1g0

Konsumpcja paliw w I półroczu spadła o 5 proc. rdr - POPiHN

28.08. Warszawa (PAP) - Konsumpcja trzech głównych typów paliw w I półroczu spadła o 5 proc. rdr i wyniosła 11,3 mln metrów sześciennych - wynika z raportu Polskiej Organizacji...
Share
d3ic1g0

28.08. Warszawa (PAP) - Konsumpcja trzech głównych typów paliw w I półroczu spadła o 5 proc. rdr i wyniosła 11,3 mln metrów sześciennych - wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

"Tym razem rynek zareagował nieco inaczej niż przewidywała w swych prognozach POPiHN. Wprawdzie oczekiwano niewielkiego zmniejszenia rynku w I kwartale 2012 ze względu na zmianę stawki akcyzy na olej napędowy, wysokie ceny paliw oraz niskie temperatury w miesiącach zimowych, ale skala spadku konsumpcji była niemiłym zaskoczeniem" - napisano w komentarzu do badania.

"Zaskoczeniem tym większym, że wyniki krajowej gospodarki i związany z tym poziom PKB były dodatnie. Wzrost PKB dotychczas przesądzał o wzroście zapotrzebowania na olej napędowy i tym samym o wzroście całego rynku paliw ciekłych. W I połowie 2012 roku rynek paliw skurczył się w stosunku do tego samego okresu w roku 2011" - dodano.

d3ic1g0

Według POPiHN, popyt na paliwa w całym 2012 r. prawdpododobnie będzie niższy niż rok wcześniej.

"Zwykle pierwsza połowa roku jest okresem mniejszego zapotrzebowania na paliwa, co może sugerować, iż wynik rocznej konsumpcji paliw ciekłych powinien wykazać spadki nieco mniejsze niż po I półroczu, ale jest mało prawdopodobne, aby osiągnął wynik zeszłoroczny. Byłoby to pewnie możliwe, gdyby w oficjalnych statystykach uwzględnić wielkość szarej strefy i ilości paliw wprowadzane na rynek w sposób nielegalny" - napisano.

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce:

I-VI
w tys. zmiana
m sześć. rdr

ogółem 11.298 -5 proc.

benzyny silnikowe 2.479 -3 proc.

olej napędowy 6.870 -7 proc.

gaz płynny LPG 1.949 2 proc.

(PAP)

nik/ ana/

d3ic1g0

Podziel się opinią

Share
d3ic1g0
d3ic1g0