Trwa ładowanie...
d4ht911
gpw
08-04-2009 12:00

Kontynuacja spadków na światowych giełdach

Po silnych wzrostach, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich kilku tygodniach, na światowych parkietach utrzymuje się obecnie tendencja zniżkowa.

d4ht911
d4ht911

Giełdy w Stanach Zjednoczonych zanotowały drugą z kolei sesję spadkową – indeks Dow Jones stracił 2,3% i zamknął dzień na poziomie 7789,56 pkt., S&P500 zniżkował o 2,4%, natomiast techniczny Nadaq stracił 2,8%. Wśród inwestorów amerykańskich narastają obawy przed właśnie rozpoczętym sezonem publikacji kwartalnych sprawozdań finansowych i w związku z tym starają się oni zamykać długie pozycje, realizując tym samym zyski.

Nastroje pogorszyła wczoraj wypowiedź Georga Sorosa, w której zasugerował on, że marcowe wzrosty na giełdach bynajmniej nie oznaczają początku rynku byka, ponieważ gospodarki światowe wciąż wymagają naprawy, a obecnego kryzysu nie można porównać z żadnym innym. Pojawiły się też doniesienia o rozpoczęciu przygotowań do ogłoszenia bankructwa, przez General Motors – następnym krokiem miałoby być stworzenie nowej spółki na bazie najbardziej efektywnych jednostek koncernu. Tracił również sektor finansowy, w skutek spekulacji na temat nie opublikowanego jeszcze raportu MFW. Według najnowszych szacunków Funduszu, łączna wartość toksycznych aktywów, znajdujących się w posiadaniu banków i instytucji ubezpieczeniowych, oceniana jest na 4 biliony USD. Mniejszy optymizm uczestników rynku jest obecnie dosyć mocno wyczuwalny, decydujące dla przebiegu najbliższych sesji okażą się zapewne komunikaty i komentarze spółek dotyczące kwartalnych wyników.

Strach przed publikacją raportów zdominował również dzisiejszą sesję w Azji. Po zamknięciu wczorajszych notowań w USA, swoje wyniki przedstawił producent aluminium – Alcoa. Na skutek spadającego popytu i cen, okazały się one gorsze od przewidywań, co pociągnęło za sobą pogorszenie nastrojów. Zniżki napędzały głównie spółki z sektorów: motoryzacyjnego, technologicznego oraz bankowego, co jest jednak zrozumiałe w kontekście ich wcześniejszych silnych wzrostów. Najważniejszy w Azji indeks Nikkei 225 stracił 2,7%, natomiast Hang Seng zniżkował o ponad 3%.

Giełdy w Europie poszły w ślad za resztą świata i rozpoczęły dzisiejsze notowania spadkami. Główne w indeksy w regionie – frankfurcki DAX oraz londyński FTSE tracił odpowiednio: 1,5% i 0,7%. Biorąc pod uwagę nastroje, jakie towarzyszą dzisiejszej zniżce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trend spadkowy utrzyma się do końca sesji.

Joanna Pluta
Juliusz Bursche
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d4ht911
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ht911