Trwa ładowanie...
dovbb23
sesja

Kontynuacja wzrostów na giełdach

Do wzrostów, które obserwowaliśmy wczoraj na azjatyckich i europejskich giełdach, dołączył

Share
dovbb23

Do wzrostów, które obserwowaliśmy wczoraj na azjatyckich i europejskich giełdach, dołączył również parkiet amerykański. Indeks Dow Jones Industrial, po odbiciu się od okolic dołka z początku października, zyskał wczoraj blisko 11% i znalazł się ponownie ponad poziomem 9000 pkt.

Takie zachowanie amerykańskiego parkietu daje nadzieję na kontynuację korekty wzrostowej przynajmniej na najbliższych sesjach. Nieco martwi jednak duża skala odbicia. Tak silna zmiana świadczy o tym, że inwestorami wciąż kierują przede wszystkim emocje. Te w ostatnim czasie ulegają znacznym wahaniom, co nieco zmniejsza prawdopodobieństwo utrzymania się zwyżki na giełdach przez dłuższy czas.

Wzrosty kontynuowane były dzisiaj również na parkietach azjatyckich. Japoński indeks Nikkei zyskał ok. 7,7%. Nastroje w Kraju Kwitnącej Wiśni uległy dalszej poprawie dzięki pogłoskom o możliwej obniżce stóp procentowych, której Bank Japonii mógłby dokonać już 31 października. Choć biorąc pod uwagę obecny, bardzo niski poziom kosztu pieniądza w tym państwie, interwencja BoJ wydaje się mało prawdopodobna, to jednak inwestorom spragnionym dobrych informacji wystarczyła ona jako pretekst do dalszych zakupów akcji.

dovbb23

Decyzję w sprawie stóp procentowych już dzisiaj podejmie amerykański Komitet Otwartego Rynku. Zostanie ona ogłoszona o godz. 19.15 naszego czasu. Inwestorzy spodziewają się radykalnego cięcia kosztu pieniądza w USA. Nie wykluczają nawet jego obniżki o 75 pb. Tak znaczna interwencja świadczyłaby o silnej determinacji FOMC do szybkiego uporania się się z kryzysem sektora finansowego i z problemami całej amerykańskiej gospodarki. Zdecydowane działania powinny przynajmniej w krótkim okresie zwiększyć zaufanie inwestorów do rynku. Jednak decydując się na tak radykalne kroki, FOMC niemal nie pozostawiłby sobie miejsca do dalszych interwencji. Wobec tego bardziej prawdopodobne wydaje się cięcie o co najwyżej 50 pb. Taka decyzja Komitetu powinna być neutralna dla rynku, gdyż wydaje się, że wczorajszym wzrostem amerykański parkiet już ją w dużej mierze zdyskontował.

O stopach procentowych decydować dziś będzie również Rada Polityki Pieniężnej. Oczekuje się, że koszt pieniądza w Polsce zostanie pozostawiony bez zmian. Taka decyzja wydaje się obecnie niemal pewna, wobec czego nie powinna ona mieć wpływu na polski parkiet. Dzisiejszą sesję, podobnie jak większość europejskich giełd, warszawska GPW rozpoczęła od znacznych wzrostów. Na otwarciu indeks WIG20 zyskał ponad 4% i znalazł się w pobliżu poziomu 1700 pkt. Zwyżka ta w kolejnych godzinach powinna zostać utrzymana. Najbliższy istotny opór dla tego indeksu znajduje się obecnie w pobliżu 1800 pkt.

Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

dovbb23

Podziel się opinią

Share
dovbb23
dovbb23