Kościół gotów iść do Trybunału
Jeżeli Sejm przegłosuje wysokość odpisu od podatku na Kościół bez porozumienia z nim, ten złoży skargę konstytucyjną - donosi "Rzeczpospolita".
12.10.2012 | aktual.: 12.10.2012 08:25
Sekretarza generalnego episkopatu bp. Wojciecha Polaka zdziwiła wtorkowa wypowiedź Donalda Tuska. Premier mówił, że w związku z tym, że Kościół i rząd nie mogą się porozumieć ws. wysokości odpisu od podatku, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, sprawę powinien rozstrzygnąć Sejm.
Jak zaznacza duchowny, rząd zgodził się na tryb rozmów, który wynika z konstytucji oraz konkordatu i wymaga, by ustawę poprzedziła umowa rząd-episkopat. - Pójście inną drogą będzie niekonstytucyjne, co zauważył sam premier - mówi bp Polak.
- Rząd może przedstawiać Sejmowi projekty niekonstytucyjne, ale rolą parlamentu jest nie uchwalać takich projektów. Gdyby jednak tak się stało, gdyby nie zostały zachowane artykuły konstytucji i konkordatu, Kościół wniesie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z nimi ewentualnej ustawy - podkreśla bp Polak.
Jak przypomina "Rz", w czasie rozmów o wysokości odpisu od podatku, strona kościelna zeszła z początkowo proponowanego 1 proc. do 0,5-06 proc., rząd obstaje przy 0,3 proc.