Trwa ładowanie...
praca
10-01-2014 15:35

Kosiniak-Kamysz: w 2014 roku pakt dla pracy

W 2014 r. zaproponujemy pakt dla pracy - zapowiedział w piątek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, tłumacząc, że będą to działania z jednej strony zwiększające bezpieczeństwo zatrudnienia, z drugiej - zwiększające jego poziom.

Kosiniak-Kamysz: w 2014 roku pakt dla pracyŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szelemej
d43phob
d43phob

Mówiąc o zwiększeniu bezpieczeństwa zatrudnienia, minister pracy zwrócił uwagę na zapowiedzi premiera Donald Tuska o zakończeniu ery tzw. umów śmieciowych. Chodzi o ustawę dotyczącą oskładkowania zbiegów umów-zleceń w sytuacji, gdy pierwsza umowa jest na bardzo niską wartość, a kolejne na znacznie wyższe kwoty, ale obecnie tylko od tej pierwszej odprowadzane są składki.

- My proponujemy, żeby sumować te umowy i w pierwszej kolejności odprowadzać składkę przynajmniej od kwoty minimalnego wynagrodzenia - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że w tej samej ustawie są zawarte rozwiązania dotyczące odprowadzania składek od wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

- To jest pierwszy krok w wychodzeniu z patologicznej sytuacji, gdzie umowy o pracę (...) zostały zastąpione przez umowy-zlecenie i umowy o dzieło. W większości przypadków te umowy powinny być klasycznymi umowami o pracę, bo praca jest wykonywana u pracodawcy, ma swój kalendarz, harmonogram, jest wykonywana pod nadzorem i ma wszystkie przesłanki pracy etatowej - mówił minister.

d43phob

Dodał, że wzmocnieniem dla tych działań będzie również inicjatywa związana z premiowaniem w różnego rodzaju przetargach tych, którzy zawierają umowy o pracę.

Jak wyjaśnił, w pakiecie zwiększającym bezpieczeństwo znajdą się także zmiany dotyczące zawierania umów na czas określony. - Umowa terminowa nie może trwać w nieskończoność - zaznaczył minister.

Druga grupa działań z paktu dla pracy, to działania prozatrudnieniowe. Minister przypomniał, że parlament pracuje nad ustawą reformującą urzędy pracy. - Tam zaproponowaliśmy szereg działań nie tylko zmieniających funkcjonowanie urzędów pracy. One muszą być bardziej efektywne, bardziej otwarte - zarówno dla poszukującego pracy, jak i dla przedsiębiorcy - mówił minister.

d43phob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43phob