Trwa ładowanie...

Koszty produkcji węgla wzrosły o 5,3 proc.

W pierwszym kwartale tego roku przychody górnictwa ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 10 proc., natomiast koszty produkcji węgla wzrosły o 5,3 proc. - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Do końca marca branża wypracowała ok. 161 mln zł zysku netto.

Koszty produkcji węgla wzrosły o 5,3 proc.Źródło: Jupiterimages
d3pqmf3
d3pqmf3

Według analizy, sporządzonej dla resortu gospodarki przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, znaczące pogorszenie wyniku finansowego górnictwa węgla kamiennego wobec ubiegłego roku było skutkiem zmniejszenia zysku ze sprzedaży węgla o ponad 907 mln zł, pomimo poprawy wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o przeszło 110 mln zł.

W tym samym czasie ubiegłego roku zysk polskiego górnictwa netto wyniósł 827 mln zł. W tym roku był o 666 mln zł gorszy, mimo nieznacznego wzrostu sprzedaż węgla. Powodem jest przede wszystkim spadek cen tego surowca. Średnia cena węgla, w odniesieniu do pierwszego kwartału 2012 r., spadła o 12,3 proc. - z 352,14 zł do 308,76 zł za tonę. Sprzedaż węgla wzrosła o 2,5 proc.

W efekcie zysk ze sprzedaży węgla wyniósł 242,1 mln zł, wobec niespełna 1 mld 150 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 5,6 mld zł, przy kosztach w wysokości prawie 5,4 mld zł.

Pozytywnym zjawiskiem była natomiast poprawa wyniku na pozostałej działalności kopalń, innej niż sprzedaż węgla. W pierwszym kwartale przed rokiem górnictwo traciło na tym ponad 85 mln zł; w tym roku zarobiło ponad 25 mln zł. Na działalności finansowej spółki węglowe straciły ponad 50 mln zł. Powodem są przede wszystkim przekraczające 108 mln zł koszty finansowe.

d3pqmf3

Koszty ogółem wzrosły w górnictwie w pierwszym kwartale o 9,6 proc., w tym koszty produkcji węgla o 5,3 proc. Nieznacznie zmniejszyła się wydajność pracy.

W pierwszym kwartale tego roku kopalnie wydobyły ponad 18,7 mln ton węgla, wobec 19,8 mln ton rok wcześniej. Sprzedaż wzrosła z 17,8 mln ton w pierwszym kwartale 2012 r. do ponad 18,2 mln ton obecnie. Sprzedaż krajowa zmniejszyła się prawie o 5 proc., natomiast eksport wzrósł niemal dwukrotnie (o 84 proc.), z niespełna 1,5 mln ton do ponad 2,7 mln ton. Spółki węglowe szukają szans zbytu surowca za granicą, nie zawsze jednak osiągają w eksporcie dobre ceny.

W końcu marca tego roku na przykopalnianych zwałach leżało blisko 8,4 mln ton niesprzedanego węgla, wobec 8,1 mln ton na początku tego roku oraz 3,8 mln ton w marcu 2012 r.

W porównaniu z końcem marca ubiegłego roku zobowiązania górnictwa wzrosły o ponad 1,8 mld zł, osiągając poziom ponad 9,5 mld zł. Zwiększyły się też (o ponad 8 proc.) należności, które wyniosły w końcu marca tego roku ponad 2,8 mld zł. Pogorszyły się wskaźniki płynności finansowej, choć w tym zakresie sytuacja poszczególnych spółek węglowych jest różna.

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3