Trwa ładowanie...
pracownik

Kryzys dotknął polskich migrantów

Polscy pracownicy opuszczają dotkniętą przez kryzys Wielką Brytanię - pisze w sobotę na stronie internetowej londyński "Financial Times".
Share
Kryzys dotknął polskich migrantów
Źródło: Jupiterimages
dxxv7r1

Wyjeżdżający - zaznacza gazeta - spokojnie będą mogli cieszyć się w domu świątecznym karpiem, bez obaw iż z powodu takiej tradycji prasa brytyjska określi ich mianem "barbarzyńców". Brytyjczycy nie jadają karpi - świątecznym daniem jest indyk.

"Financial Times" cytuje przedstawicielkę lokalnej firmy "Access Europe" z Bradford, zajmującej się werbowaniem personelu. Oskarża ona brytyjskie media o rosnącą niechęć do i tak niezbyt gorąco witanych w UK 800 tysięcy polskich pracowników. Polakom zarzuca się - mówi - iż chcą jedynie korzystać z brytyjskiej opieki społecznej a także zgadzają się na wykonywanie prac za niskie płace, na które nie zgadzali się Brytyjczycy.

Dziś kryzys dotknął przede wszystkim te działy gospodarki, w których zatrudnieni są Polacy. Dochody firmy "Access Europe" spadły o 40 procent. Zdaniem przedstawicielki przedsiębiorstwa, w przyszłym roku do Polski z Wielkiej Brytanii wróci co najmniej 200 tysięcy polskich migrantów.

"Zaobserwowaliśmy już ochłodzenie wobec polskich robotników - pracodawcy wyraźnie obawiają się wzrostu niechęci brytyjskiego personelu wobec migrantów" - mówi przedstawicielka firmy, cytowana przez "Financial Times".

dxxv7r1

Podziel się opinią

Share
dxxv7r1
dxxv7r1