Trwa ładowanie...
Łukasz Pałka
25-11-2016 13:18

Kryzys w Wenezueli. Ludzie rzucili się do kupowania dolarów

Wenezuelski boliwar notuje gigantyczne spadki. Kraj walczy z hiperinflacją.

Kryzys w Wenezueli. Ludzie rzucili się do kupowania dolarówFot: Jacek Bereźnicki
d4cdqr0
d4cdqr0

Aż 45 proc. straciła na wartości waluta Wenezueli wobec dolara w ostatnim miesiącu. Krach boliwara to efekt ogromnego kryzysu gospodarczego, który dotknął ten kraj.

Jak podaje serwis "Bloomberg", ostatni miesiąc przyniósł osłabienie wenezuelskiego boliwara do dolara o 45 proc. To najmocniejszy w historii spadek w tak krótkim czasie. Agencja powołuje się na serwis dolartoday.com, który gromadzi nieoficjalne kursy wenezuelskiej waluty - według niego za jednego dolara trzeba zapłacić w Caracas 2.753 boliwary.

W Wenezueli panuje totalny chaos polityczny i gospodarczy. Jak zauważył cytowany przez "Bloomberga" analityk Asdrubal Oliveros, w tej sytuacji ludzie mając wybór - czy kupować towary czy dolary - wybierają dolary.

Amerykańska waluta stała się dla obywateli Wenezueli "bezpieczną przystanią", bo Wenezuela ma problem z potężną inflacją. Jak podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, tegoroczny wskaźnik inflacji wyniesie w Wenezueli ponad 480 proc. To i tak nic w porównaniu do prognoz, które mówią, że w przyszłym roku inflacja przekroczy w tym kraju ponad 1,6 tys. proc. To dość jasny sygnał, że narodowa waluta staje się bezwartościowa. MFW nie ma również wątpliwości, że bezrobocie w Wenezueli będzie również bardzo wysokie, oficjalnie na poziomie ponad 20 proc.

d4cdqr0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cdqr0