Krzysztoszek: program antykryzysowy jest dobry i potrzebny

Program antykryzysowy przygotowany przez
Ministerstwo Gospodarki jest programem dobrym i potrzebnym. Jego
największą wadą jest to, że przychodzi zbyt późno - powiedziała PAP Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Zdaniem Krzysztoszek powodzenie projektu zależeć będzie przede wszystkim od przełamania "resortowości", czyli od umiejętności koordynacji pracy pomiędzy ministerstwami. Wiele przedstawionych w programie propozycji podchodzi bowiem jednocześnie pod kompetencje dwóch lub nawet trzech resortów - wyjaśniła ekspert.

Drugim elementem, który przesądzi o tym, czy plan MG będzie skuteczny, jest skrócenie czasu jego realizacji. _ Plan ten pojawił się stosunkowo późno. Tym bardziej istnieje potrzeba przyspieszenia niektórych zawartych w nim działań. W niektórych przypadkach na realizację działań MG daje sobie pół roku, to stanowczo za dużo _ - powiedziała Krzysztoszek.

Choć zdaniem ekspertki wiele z zaproponowanych w projekcie MG propozycji jest już obecnie realizowanych, to pojawiło się także kilka nowych, interesujących pomysłów.

Jednym z nich jest możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia w zakładach ograniczających lub wstrzymujących działalność gospodarczą. _ MG nie wyjaśnia jednak, w jaki sposób będą realizowane te założenia. Czy będą one narzucone ustawowo, czy też rząd zamierza dofinansować wynagrodzenia _ - powiedziała Krzysztoszek.

Ekspert pozytywnie oceniła zamiar wspierania eksportu. _ Tu, podobnie jednak jak w sprawie obniżeń wynagrodzeń i ograniczeń czasu pracy, brak jest szczegółów. Nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone pieniądze zapisane w tym planie _ - zaznaczyła Krzysztoszek.

Jak powiedziała, dobrym posunięciem jest zapowiedź, planowanego już od jakiegoś czasu usunięcia barier realizacyjnych w liniowych inwestycjach energetycznych. _ Tu jednak także kluczowym elementem, który zadecyduje o sukcesie przedsięwzięcia, jest koordynacja współpracy pomiędzy właściwymi resortami _ - powiedziała ekspert.

W projekcie MG pojawiły się także propozycje ważne dla przemysłu. _ Jednym z najciekawszych elementów projektu MG jest propozycja zastąpienie podatku akcyzowego stosowanego wobec samochodów osobowych rejestracyjnym podatkiem ekologicznym związanym z emisją szkodliwych gazów oraz rodzajem paliwa lub napędu. Jest to projekt ciekawy z dwóch powodów. Po pierwsze, bo jest on proekologiczny. Po drugie może stanowić zachętę do wymiany samochodów, co oznacza wsparcie przemysłu motoryzacyjnego _ - wyjaśniła Krzysztoszek.

Istotnym elementem projektu jest także promocja partnerstwa publiczno-prywatnego. Jest to szczególnie istotne dla społeczności lokalnych - powiedziała ekspert.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)