Kto pierwszy, ten ma 300 plus. Pieniądze dostaje rodzic, który wcześniej złożył wniosek
Pieniądze ze świadczenia 300 plus (czyli na szkolną wyprawkę) dostaje ten rodzic, który pierwszy zawnioskuje o pieniądze. Nawet jeśli rodzice właśnie się rozwodzą – uznał sąd.
09.09.2020 08:04
"Rzeczpospolita" opisuje sprawę, jaka toczyła się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Pewna para była w trakcie rozwodu. Ojciec wystąpił o świadczenie 300 plus i otrzymał decyzję odmowną.
Uznano, że to matka sprawuje opiekę nad dzieckiem i to właśnie jej należy się świadczenie. Z kolei ojciec argumentował, że dziecko co prawda mieszka z matką, ale to on ponosi koszty jego utrzymania i w miarę możliwości uczestniczył w życiu swojego potomka.
Ojciec dziecka zaskarżył tę decyzję do sądu, ten zaś przyznał mu rację. Uznano, że gdy opieka nad dzieckiem jest sprawowana przez oboje rodziców, nie ma znaczenia, które z nich dostanie świadczenie. Ergo: nieważne, kto kupi podręczniki i resztę wyprawki.
Sąd przyznał, że wypłata świadczenia w takiej sytuacji należy się temu rodzicowi, który pierwszy złożył odpowiedni wniosek.
Jak pisze "Rz", WSA podkreślił, że organ orzekający o przyznaniu świadczenia „Dobry start" nie pełni funkcji sądu rodzinnego i nie rozstrzyga konfliktu między rodzicami na tle sprawowania przez każdego z nich władzy rodzicielskiej.
Wnioski o świadczenie "Dobry start" (czyli tzw. 300 plus) można składać do 30 listopada. Chodzi o 300 zł na wyprawkę dla każdego z 4,5 mln uczniów. Świadczenie przysługuje na dziecko od 7 do 20 lat uczące się w szkole. W przypadku uczących się w szkole dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do ukończenia 24 lat. Nie ma tu limitu dochodowego.
Świadczenie wydawane jest na wniosek. Może go złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Od 1 lipca można to zrobić online przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną.
Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada, jednak im wcześniej - tym lepiej. Na pieniądze wypłacone do 30 września mogą liczyć te osoby, które złożyły wnioski w lipcu lub sierpniu.