Trwa ładowanie...

Kurczy się rynek kredytów

W tym roku liczba udzielanych pożyczek zmniejszy się o 5 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie bankowców. To efekt ograniczeń wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz niechęci do zadłużania się samych klientów.

Kurczy się rynek kredytówŹródło: AFP
d1rh6u2
d1rh6u2

Banki muszą znacznie wnikliwiej wyliczać zdolność kredytową klientów, zwłaszcza tych, którzy zamierzają zapożyczyć się w obcych walutach - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Sami klienci też ostrożniej podchodzą do zadłużania się. O ile cztery lata temu ponad 90 procent mieszkań kupowanych było z większościowym udziałem kredytu, o tyle dziś jest to blisko 60 procent. Popyt na kredyty jeszcze się zmniejszy, gdy wejdą w życie nowe przepisy dotyczące "Rodziny na swoim" ograniczające wiek kredytobiorców do 35. roku życia i zmniejszające limity cenowe za metr kwadratowy.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówi, że podwyżka VAT-u, a także spodziewany wzrost stóp procentowych wpłyną na kilkuprocentowe ograniczenie rynku kredytów. Zmniejszająca się liczba zaciąganych kredytów to także efekt ograniczeń, które wprowadziła w ciągu ostatnich dwóch lat KNF.

Banki nie dają za wygraną - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Już dziś startują z kampaniami promocyjnymi. Obniżają marże i rezygnują z prowizji. Niektóre nie pobierają pieniędzy za wycenę kredytowanej nieruchomości i opłat za wcześniejszą spłatę, a jeszcze inne oferują klientom dodatkową gotówkę na adaptację lokalu i pokrywają koszty przeprowadzki.

d1rh6u2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh6u2