Trwa ładowanie...
dcthnze

Łapówkarze nie chcą już gotówki

Korupcja głównie w samorządach, ale przybyło jej również w różnych państwowych agencjach
Share
Łapówkarze nie chcą już gotówki
Źródło: sxc.hu
dcthnze

Korupcja głównie w samorządach, ale przybyło jej również w różnych państwowych agencjach - ujawnia "Rzeczpospolita" na podstawie raportu CBA.

Z raportu wynika, że w ub. roku CBA prowadziło 466 śledztw i blisko pół tysiąca spraw operacyjnych. Było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Blisko połowa spraw skończyła się aktem oskarżenia.

"Łapówki są coraz bardziej zakamuflowane, rzadziej jest to gotówka, zdecydowanie częściej mogą to być udziały w spółkach dla urzędnika czy jego rodziny, akcje czy pieniądze ukryte pod postacią usług" - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

dcthnze

Polecamy: Szkolenia antykorupcyjne dla urzędników

W czołówce wciąż jest korupcja w samorządach - ich dotyczy co trzecia sprawa prowadzona przez Biuro. Nowością jest wzrost śledztw korupcyjnych w terenowej administracji rządowej - aż 10 proc. wszystkich spraw prowadzonych w 2012 r. przez CBA (w 2011 r. takich śledztw było o połowę mniej). Chodzi m.in. o państwowe agencje i instytucje dysponujące środkami z UE.

Jaki jest bilans śledztw? Dowody zebrane przez CBA pozwoliły na postawienie 1851 zarzutów 584 osobom. Na poczet kar zostało zabezpieczone mienie wartości 33,7 tys. zł.

(AS)

Jak w końcu znaleźć dobrą pracę i zacząć dobrze zarabiać?

dcthnze

Podziel się opinią

Share
dcthnze
dcthnze