Trwa ładowanie...
d3lr81f
pogotowie
10-01-2006 15:10

Lekarze z pogotowia w Trójmieście żądają podwyżki

Około 100 lekarzy pogotowia z Trójmiasta grozi protestem. Chcą podwyżki stawek za dyżury. Teraz, w zależności od stopnia kwalifikacji, dostają 17-19 złotych za godzinę pracy. Żądają o 5 złotych więcej.

d3lr81f
d3lr81f

Lekarze poinformowali szefów stacji oraz ministerstwo zdrowia, że jeśli nie dostaną podwyżki przestaną dyżurować. Dla większości z nich praca w pogotowiu jest dodatkowa i dobrowolna.

Doktor Grzegorz Faran, zatrudniony w pogotowiu ratunkowym w Gdańsku, mówi, że nie można nikogo zmusić do dyżurowania i może dojść do sytuacji, że nie będzie miał kto wyjeżdżać do nagłych zachorowań i wypadków. Wczoraj na dziewięć karetek przypadało sześciu lekarzy.

Lekarze pogotowia z Gdańska, Gdyni i Sopotu nieformalnie porozumieli się i razem występują z roszczeniami. Dyrektor pogotowia w Gdańsku - Jerzy Karpiński zgodził się dołożyć do każdej godziny dyżuru złotówkę podwyżki. Ponadto wystąpił z apelem do ministra zdrowia o wydanie odpowiednich rozporządzeń, które umożliwiłyby w sytuacji awaryjnej uruchomienie zespołów ratownictwa medycznego czyli tak zwanych ekip paramedycznych.

W zespołach paramedycznych nie ma lekarzy. W ten sposób ratownicy pracują w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Rozporządzenie ministra w tej sprawie ma się ukazać w marcu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w karetkach muszą dyżurować lekarze. Stacje ratują się obsadzając na nich lekarzy-emerytów.

d3lr81f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lr81f