Trwa ładowanie...
dsq14qh
euro

Lekka poprawa nastrojów

Pierwsza sesja w 2012 roku rozbudziła optymizm. Większość rynków była zamknięta, jednak na tych otwartych na wartości zyskiwały indeksy akcji. Gdyby kierować się maksymą, że jaka pierwsza sesja taki cały rok, to sytuacja przedstawia się dość pozytywnie.

Share
dsq14qh

Liderem wśród europejskich indeksów giełdowych była DAX, który zakończył sesję na 3% plusie. Pomogły dane na temat wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowych w Niemczech, który wzrósł bardziej niż prognozowano.

Na rynku walutowym eurodolar handlowany jest w dalszym ciągu poniżej poziomu 1,30. Została podjęta próba wyjścia powyżej wspomnianego poziomu, jednak jak na razie ruch nie jest kontynuowany. Choć euro w ciągu kliku ostatnich godzin wyraźnie zyskało na wartości, to nie zmieniło sytuacji technicznej w średnim terminie. Ponadto należy pamiętać o tym, że kraje strefy euro w najbliższym czasie muszą wykupić dług o niebagatelnej wartości. Co więcej, przybliża się data pierwszego zaplanowanego na ten rok szczytu Merkel-Sarkozy, na którym poruszany będzie temat dyscypliny fiskalnej w strefie euro. Czynnikiem ryzyka pozostaje również decyzja S&P odnośnie ratingu krajów strefy euro i EFSF.
Obecnie inwestorzy poruszają się po dość niestabilnym podłożu, bowiem w tym roku szanse realizacji mają różnorakie scenariusze, zarówno te mniej jak i bardziej optymistyczne. The Daily Telegraph zpowiada, że inwestorzy powinni być gotowi na burzliwy rok. Dzisiaj gro uwagi powinien przykuwać odczyt indeksu aktywności w amerykańskim przemyśle. Analitycy oczekują, iż w grudniu indeks ISM wzrośnie do poziomu 53,2 pkt. Jeśli odczyt byłby zgodny z konsensusem rynkowym, albo lepszy- to z pewnością przyczyni się to do podtrzymania nieco lepszych nastrojów rynkowych.

EURPLN
Pomimo poprawy nastrojów na rynkach, na chwilę obecną bilans dla złotego pozostaje ujemny. Eurozłoty kontynuuje wzrosty w rejon wczorajszego maksimum lokalnego. Silny opór na poziomie 4,4890 na wykresie w skali dziennej wyznacza linia Kinjun. Najbliższe wsparcie to rejon 4,44.
EURUSD
Eurodolar naruszył dzisiaj poziom 1,30, a na wykresie w skali 4h widzimy sekwencję coraz wyższych szczytów i dołków. Euro pomogły lepsze nastroje na rynkach świtowych, a także spadek stopy bezrobocia w Niemczech. Obecnie EURUSD ma szanse na zwyzki w rejon 1,3030-1,3040, gdzie najbliższa strefę oporu wyznacza 50% zniesienie Fibo oraz 100-okresowa średnia na wykresie 4h.

dsq14qh

GBPUSD
GBPUSD powrócił mniej więcej w okolice połowy szerszego zakresu konsolidacji 1,54-1,58. Wzrost apetytu na ryzyko wyhamował trend spadkowy na dolarze, co sprzyja kontynuacji ostatnich spadków. Funtowi powinien również pomóc wyższy odczyt indeksu PMI za grudzień. W przypadku przełamania poziomu 1,56 dojdzie do rozszerzenia obecnego ruchu wzrostowego.
USDPLN
USDPLN utrzymuje się powyżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 3,4070-3,41330 w postaci linii TenKan i Kinjun. Optymizm obserwowany na rynkach na początku tego roku sprzyja umocnieniu złotego w stosunku do dolara. Kurs powinien mieć spore trudności z naruszeniem wyżej wspomnianej strefy wsparcia, gdyż dominującym trendem pozostaje wzrostowy. Opór wyznacza poziom 3,46.
Anna Wrzesińska

dsq14qh

Podziel się opinią

Share
dsq14qh
dsq14qh