Lewandowski: mniej biurokracji dla małych firm w dostępie do środków UE
Małe firmy będą odciążone z części biurokratycznych obowiązków związanych z rozliczaniem projektów współfinansowanych z funduszy UE, mają też szybciej otrzymywać płatności - poinformował w środę komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
27.06.2012 | aktual.: 27.06.2012 18:48
Ułatwienia wchodzą w życie od 1 stycznia 2013 r., choć w praktyce skorzystają z nich realizatorzy projektów dofinansowywanych z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Uzgodnienia ułatwień między unijnymi instytucjami trwały dwa lata.
- 2 lata temu, gdy zostałem komisarzem, miałem na biurku ponad 200 wniosków z rozmaitych stron UE z jednym wołaniem: uproście reguły, bo jest za dużo biurokracji i koncentrujemy się na robotach papierowych, a nie na projektach - uzasadniał uproszczenia Lewandowski.
Podkreślił, że dostęp do środków UE i administracyjna obsługa dofinansowania została uproszczona, zwłaszcza dla małych firm, które nie mają rozbudowanej księgowości. - Oni mają tak zwaną lekką procedurę, nie muszą dostarczać wszystkich dokumentów. Wszyscy, którzy pracowali już z Komisją, nie muszą na nowo wypełniać rozmaitych formularzy za każdym razem, są skrócone terminy płatności - wymienił.
Dodał, że podniesiono próg grantów zwolnionych z części obowiązków biurokratycznych i objętych uproszczonym przepływem dokumentów z KE - z 25 do 60 tys. euro. Zgodnie z nowymi zasadami realizatorzy projektów - w zależności od tego, ile wysiłku wymaga weryfikacja ich faktur - mają otrzymywać refundację z KE w ciągu 30, 60 lub 90 dni. Za opóźnioną płatność będą dostawać odsetki.
Ponadto ocena projektów ma się odbywać bardziej według kryterium "uzyskanego efektu", niż "tylko tego, czy wypełniono poprawnie rubryki". Takim efektem może być zwiększenie konkurencyjności gospodarki lub korzyści dla gminy.
Lewandowski przyznał, że w związku z uproszczeniami istnieje ryzyko "pewnych nadużyć", ale została zwiększona odpowiedzialność państw członkowskich (zarządzających 80 proc. unijnych funduszy) za właściwe wydatkowanie środków UE. Instytucje zarządzające funduszami w krajach członkowskich będą zobowiązane do składania corocznych "deklaracji menedżerskich", czyli deklaracji właściwego wydatkowania środków.
Przyszły budżet UE na lata 2014-2020 ma być też zmodernizowany i wzbogacony o nowe narzędzia finansowe, takie jak gwarancje budżetu UE na finansowanie transgranicznych projektów infrastrukturalnych, ale także - jak zaznaczył Lewandowski - gwarancje zwiększające płynność finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Z Brukseli Julita Żylińska