Trwa ładowanie...
d3iuxhh
d3iuxhh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lewandowski: Rada Gospodarcza recenzentem programu dla górnictwa

Rada Gospodarcza przy premierze będzie recenzentem rządowego programu dla górnictwa - poinformował w piątek szef Rady Janusz Lewandowski. Jak dodał, rząd powinien przyjąć ten program na początku stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3iuxhh

"Sądzę, że rząd przyjmie ten program na początku stycznia, 7 stycznia" - mówił Lewandowski w Polsat News. Rada, już pod moim kierownictwem, wystąpi w roli recenzenta" - dodał.

"Z góry zapowiadam, że nie ma takiego programu, ani na stocznie, ani na górnictwo, ani na służbę zdrowia, który wszystkim by się podobał, więc zapewne będzie to szukanie kompromisu" - podkreślił b. komisarz UE ds. budżetu, który szefem Rady został w połowie grudnia ub. roku.

W końcu grudnia premier Ewa Kopacz zapowiadała, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. "To wielkie wyzwanie na rok 2015" - oceniała.

d3iuxhh

"Mój poprzednik Jan Krzysztof Bielecki negocjował z górnikami w kopalni, trwało to bardzo długo. W tej chwili trzeba to zamienić w program, który przede wszystkim dotyczy tej jednej, ale największej za to Kompanii Węglowej" - mówił w piątek Lewandowski.

Na przełomie listopada i grudnia w Kompanii Węglowej - największej spółce tej branży w Europie - doszło do zmiany prezesa. Krzysztof Sędzikowski zastąpił Mirosława Tarasa, jednogłośnie odwołanego przez radę nadzorczą, która uznała, że pod jego kierownictwem straty KW wzrosły, działania restrukturyzacyjne okazały się nieskuteczne a w dialogu ze stroną społeczną wytknęła "brak skuteczności".

Dzień przed tą decyzją odwołania Tarasa zażądali związkowcy, wskazując m.in. jego wypowiedź podczas konferencji "Górnictwo 2014" w Katowicach, gdzie prezes KW mówił tam m.in., że w Polsce brakuje długoterminowej polityki energetycznej i wizji działania górnictwa. Taras wyraził wtedy przekonanie, że aby poprawić sytuację górnictwa, rząd powinien przyjąć program, w którym zdecyduje się na wspieranie górnictwa z budżetu, albo na gwałtowne cięcia w tej branży. Odnosząc się do możliwości restrukturyzacji branży oceniał, że obecne działania to "reanimacja trupa".

Wcześniej związkowcy z KW przez kilka dni okupowali siedzibę firmy. Jak podawali, powodem rozpoczęcia protestu stała się informacja zarządu o braku pieniędzy na grudniowe wypłaty oraz niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego.

d3iuxhh

Kompania Węglowa zatrudnia 47 tys. osób. Należy do niej 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie, jednak - według informacji z września - tylko trzy utrzymywały rentowność. Wynik finansowy po sześciu miesiącach 2014 r. wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem

Nad programem naprawczym dla polskiego górnictwa węgla kamiennego pracuje powołany 18 listopada pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Jak mówił na początku grudnia PAP, przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły rok do roku o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł, a od każdej tony sprzedawanego węgla trzeba było dopłacić średnio 32,76 zł. Łączne zobowiązania sektora na koniec września 2014 r. sięgnęły 12,8 mld zł i były wyższe niż rok wcześniej o 2,8 mld zł.

Według Kowalczyka priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom. "Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie. W tym obszarze liczę na zrozumienie wszystkich, którzy są związani z branżą. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w ramach naszych działań górnicy otrzymają wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy" - zapewniał Kowalczyk.

d3iuxhh

Podziel się opinią

Share
d3iuxhh
d3iuxhh