Trwa ładowanie...

Lewiatan przeciwko całkowitemu zakazowi palenia w miejscach publicznych

Lewiatan sprzeciwia się poprawkom do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przyjętym w ubiegłym tygodniu przez Senacką Komisję Zdrowia. Całkowite zakazanie palenia we wszystkich miejscach publicznych to rozwiązanie nieracjonalne. Uważamy, że w tej kwestii możliwy jest zdroworozsądkowy kompromis, którym w naszej ocenie jest ustawa przyjęta przez Sejm 4 marca b.r.

Lewiatan przeciwko całkowitemu zakazowi palenia w miejscach publicznychŹródło: WP.PL
d4e7o5k
d4e7o5k

PKPP Lewiatan popiera przyjętą przez Sejm 4 marca b.r. ustawę zmieniającą ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zawarte w ustawie rozwiązania w zakresie palenia w miejscach publicznych, wbrew szerzącym się błędnym komentarzom, zaostrzają obecne przepisy, w szczególności w odniesieniu do palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Przepisy nowej ustawy przewidują, że palenie może być dozwolone wyłącznie w wydzielonych lokalach lub pomieszczeniach, przeznaczonych tylko dla osób palących. Natomiast w świetle obecnych przepisów, w części lokali wystarczy wyznaczyć strefę dla osób palących, która nie jest fizycznie oddzielona od pozostałych części lokalu, i w związku z tym nie chroni osób niepalących przed dymem.

Rozwiązania przyjęte przez Sejm są dobrym kompromisem, godzącym wszystkie strony. Zapewniają przestrzenie wolne od dymu dla osób niepalących, dają możliwość utworzenia odrębnych, zamkniętych pomieszczeń dla palaczy oraz pozostawiają wybór przedsiębiorcom i pracodawcom, czy tworzyć pomieszczenia dla osób palących czy nie (obecnie pracodawcy są zobowiązani tworzyć palarnie w określonych sytuacjach).

Lewiatan sprzeciwia się natomiast poprawkom do ustawy przyjętym w ubiegłym tygodniu przez Senacką Komisję Zdrowia. Całkowite zakazanie palenia we wszystkich miejscach publicznych, bez możliwości wydzielenia palarni, to rozwiązanie nieracjonalne. Państwo polskie dopuszczając do obrotu wyroby tytoniowe i pobierając od nich podatki, nie powinno jednocześnie zakazywać konsumpcji tych produktów w przestrzeni publicznej. Uważamy, że w tej kwestii możliwy jest zdroworozsądkowy kompromis, którym w naszej ocenie jest ustawa przyjęta przez Sejm 4 marca b.r.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

d4e7o5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7o5k