Trwa ładowanie...

Lokale wyborcze – w jakich godzinach są otwarte. Wybory prezydenckie 2020 druga tura

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze w całej Polsce?

Lokale wyborcze – w jakich godzinach są otwarte. Wybory prezydenckie 2020 druga turaŹródło: East News
d2ndzg1

Wybory prezydenckie 2020. W jakich godzinach są otwarte lokale wyborcze?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze w całym kraju będą czynne od 7:00 do 21:00. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie godzin pracy lokali wyborczych. Decyzja taka zapadnie tylko w przypadku, gdy w którymś z lokali wyborczych dojdzie do sytuacji, która przeszkodzi w prawidłowym przeprowadzeniu wyborów.

Wybory 2020. Jak prawidłowo zagłosować?

W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Do lokalu wyborczego należy zabrać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), który należy okazać komisji przed pobraniem karty do głosowania. Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować). Do piątku 10 lipca wyborca powinien dostarczyć kopertę zwrotną do skrzynki pocztowej.

d2ndzg1

Do koperty na kartę do głosowania należy włożyć kartę z oddanym głosem i zakleić ją. Konieczne jest też podpisanie oświadczenia o tajnym głosowaniu. Zarówno kopertę z kartą, jak i oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej.

Jeśli tego nie zrobi do piątku, to w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 osoba, która głosowała korespondencyjnie może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Bez którejś z pieczęci na karcie do głosowania nasz głos nie będzie ważny.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d2ndzg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndzg1