Trwa ładowanie...
d40v322
DGP
28-05-2013 15:11

MAC ws. publikacji "Dziennika Gazety Prawnej" (komunikat)

...

d40v322
d40v322

28.05. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, iż redaktor Robert Zieliński w artykule "Wynalazek byłego szefa MSW pod lupą prokuratorów", opublikowanym w nr 102 (3492) "Dziennika Gazety Prawnej" z 28 maja 2013 roku, podał informacje w sposób nie do końca przejrzysty, tym samym mijający się ze stanem faktycznym.

Opisane w materiale przypadki dotyczą systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nie systemu powiadamiania ratunkowego. W nowym systemie PRM decyzje o wysłaniu ambulansu, czy jednostki strażaków do konkretnego zdarzenia dalej podejmują dyspozytorzy tych służb, a nie operatorzy numeru 112.

Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi we wdrażanym właśnie modelu operatorskim SPR, operator numeru alarmowego w WCPR nie dysponuje na miejsce zdarzenia zasobów ratowniczych. Po profesjonalnym przeprowadzeniu rozmowy z dzwoniącym i zadaniu szczegółowych pytań, informacje o zdarzeniu są przekazywane dyspozytorom poszczególnych służb. Dyspozytorzy tych służb podejmują następnie decyzję o tym, jakie siły i środki powinny być wysłane na miejsce.

d40v322

Opisany operatorski model SPR pozwala na wyraźne oddzielenie sfery obsługi zgłoszenia alarmowego (właściwość MAC) od sfery dysponowania. Należy podkreślić iż nieścisłości pojawiły się także w opisie samych zdarzeń.

W przypadku wydarzenia w Nysie, dyspozytor pogotowia (Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego) - zgodnie ze swoją wiedzą i zebranym wywiadem - wysłał na miejsce zespół z ratownikiem medycznym w składzie. Kobieta, która zmarła w szpitalu, cierpiała na rzadką, niebezpieczną i trudną do zdiagnozowania chorobę, której obraz dodatkowo zaciemniała ciąża. W ocenie ekspertów, którzy wypowiadali się w sprawie zdarzenia z Nysy, w tym konkretnym przypadku obecność lekarza w karetce nie miałaby wpływu na rezultaty akcji ratunkowej.

Robert Zieliński w swoim tekście myli dwie instytucje - Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujące przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, oraz Scentralizowaną Dyspozytornię Medyczną nr 1 w Krakowie, obsługiwaną przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Postępowania prowadzone przez prokuraturę dotyczą pracy Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej w Krakowie i działań pracujących w niej dyspozytorów, obsługujących tylko i wyłącznie zespoły ratownictwa medycznego.

d40v322

Scentralizowana Dyspozytornia Medyczna nr 1 nie obsługuje numeru 112, tylko zgłoszenia z numeru alarmowego 999 oraz przekazywane z WCPR z numeru 112. Zgłoszenia w Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej nr 1 przyjmowane są przez wyspecjalizowanych, przeszkolonych i od wielu lat pracujących w zawodzie dyspozytorów ratownictwa medycznego. Niezależnie od tego, obsługujący centralę pracownicy WCPR są przeszkolonymi i świetnie przygotowanymi do pracy operatorami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d40v322
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40v322