MAC ws. publikacji "Dziennika Gazety Prawnej" (komunikat)

...

28.05.2013 | aktual.: 28.05.2013 15:23

28.05. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, iż redaktor Robert Zieliński w artykule "Wynalazek byłego szefa MSW pod lupą prokuratorów", opublikowanym w nr 102 (3492) "Dziennika Gazety Prawnej" z 28 maja 2013 roku, podał informacje w sposób nie do końca przejrzysty, tym samym mijający się ze stanem faktycznym.

Opisane w materiale przypadki dotyczą systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nie systemu powiadamiania ratunkowego. W nowym systemie PRM decyzje o wysłaniu ambulansu, czy jednostki strażaków do konkretnego zdarzenia dalej podejmują dyspozytorzy tych służb, a nie operatorzy numeru 112.

Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi we wdrażanym właśnie modelu operatorskim SPR, operator numeru alarmowego w WCPR nie dysponuje na miejsce zdarzenia zasobów ratowniczych. Po profesjonalnym przeprowadzeniu rozmowy z dzwoniącym i zadaniu szczegółowych pytań, informacje o zdarzeniu są przekazywane dyspozytorom poszczególnych służb. Dyspozytorzy tych służb podejmują następnie decyzję o tym, jakie siły i środki powinny być wysłane na miejsce.

Opisany operatorski model SPR pozwala na wyraźne oddzielenie sfery obsługi zgłoszenia alarmowego (właściwość MAC) od sfery dysponowania. Należy podkreślić iż nieścisłości pojawiły się także w opisie samych zdarzeń.

W przypadku wydarzenia w Nysie, dyspozytor pogotowia (Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego) - zgodnie ze swoją wiedzą i zebranym wywiadem - wysłał na miejsce zespół z ratownikiem medycznym w składzie. Kobieta, która zmarła w szpitalu, cierpiała na rzadką, niebezpieczną i trudną do zdiagnozowania chorobę, której obraz dodatkowo zaciemniała ciąża. W ocenie ekspertów, którzy wypowiadali się w sprawie zdarzenia z Nysy, w tym konkretnym przypadku obecność lekarza w karetce nie miałaby wpływu na rezultaty akcji ratunkowej.

Robert Zieliński w swoim tekście myli dwie instytucje - Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujące przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, oraz Scentralizowaną Dyspozytornię Medyczną nr 1 w Krakowie, obsługiwaną przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Postępowania prowadzone przez prokuraturę dotyczą pracy Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej w Krakowie i działań pracujących w niej dyspozytorów, obsługujących tylko i wyłącznie zespoły ratownictwa medycznego.

Scentralizowana Dyspozytornia Medyczna nr 1 nie obsługuje numeru 112, tylko zgłoszenia z numeru alarmowego 999 oraz przekazywane z WCPR z numeru 112. Zgłoszenia w Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej nr 1 przyjmowane są przez wyspecjalizowanych, przeszkolonych i od wielu lat pracujących w zawodzie dyspozytorów ratownictwa medycznego. Niezależnie od tego, obsługujący centralę pracownicy WCPR są przeszkolonymi i świetnie przygotowanymi do pracy operatorami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
DGPmediakomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)