MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

26.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach, gdzie doszło do gwałtownych zjawisk meteorologicznych.

We wtorek 25 czerwca br. na terenie niektórych województw wystąpiły intensywne opady deszczu. W województwie opolskim w powiecie niskim, w gminach: Głuchołazy, Otmuchów, Nysa i Korfantów doszło do licznych podtopień, zalania piwnic i studni oraz zanieczyszczenie drogi gminnej (50 m). W powiecie prudnickim, w gminie Biała doszło do podtopienia 15 gospodarstw domowych. W powiecie brzeskim, w gminie Olszanka podtopione zostały 2 gospodarstwa. W powiecie namysłowskim, w gminie Domaszowice podtopionych zostało około 70 ha upraw rolnych. W gminie Pokój doszło do podtopienia 6 gospodarstw, zalania 700 m dróg oraz około 2500 ha upraw rolnych.

W województwie lubuskim doszło do podtopień w powiatach: żagańskim (7 gospodarstw), nowosolskim, żarskim, zielonogórskim i wschowskim. Zalany został także odcinek drogi Brzeźnica - Wichów (50 m).

Na terenie województwa dolnośląskiego w powiatach: bolesławieckim, jaworskim, kamiennogórskim, lwóweckim, lubińskim, milickim, średzkim, świdnickim, wrocławskim, zgorzeleckim i złotoryjskim wystąpiły podtopienia (głównie budynków mieszkalnych i gospodarczych), dróg gminnych i powiatowych oraz gruntów rolnych. W gminie Marcinowice (powiat świdnicki) ze względu na brak możliwości przejazdu, odwołane zostały zajęcia w szkole. W gminie Sobótka (powiat wrocławski) na wale pomiędzy miejscowościami Kunów - Nasławice powstała wytrwa (około 10 m).

25 czerwca br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 2117 zdarzeń związanych z opadami deszczu (najwięcej w woj. dolnośląskim - 546 , wielkopolskim - 313, małopolskim - 311 i śląskim - 222), 512 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami (dolnośląskie - 127, wielkopolskie - 123 i kujawsko-pomorskie - 36) oraz 337 zdarzeń związanych z przyborem wody (dolnośląskie - 125, małopolskie - 110 i łódzkie - 37). W działaniach zaangażowane były siły i środki: dolnośląskie - 78 zastępów PSP (315 osób), 203 zastępy OSP (868 osób), małopolskie - 83 zastępy PSP (255 osób) i 731 zastępów OSP (1279 osób).

25 czerwca br. na terenie województwa małopolskiego i śląskiego trwały prace związane z usuwaniem skutków poniedziałkowych, intensywnych opadów deszczu. Wypompowywano wodę z zalanych posesji, piwnic oraz ulic, a także szacowano szkody.

IMGW informuje, że aktualnie (26.06.2013 r. stan na godz. 8.00) obowiązują:

- 4 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia dalszych wzrostów poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub/i alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwach: dolnośląskim (dopływy środkowej Odry), opolskim (dopływy środkowej Odry), śląskim (zlewnia Górnej Warty oraz dopływy górnej Odry) i lubuskim (dopływy Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej); - 2 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo, zwłaszcza na mniejszych dopływach stanów alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwie łódzkim (zlewnia Górnej Warty oraz Pilicy i Bzury) i wielkopolskim (zlewnia Warty); - 1 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na skutek spływu wód opadowych w województwie świętokrzyskim (zlewnia Nidy i Kamiennej); - 1 ostrzeżenie hydrologiczne 1.
stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów stanów wody na Zalewie Szczecińskim z powodu silnego wiatru na terenie województwa zachodniopomorskiego; - 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym (prognozowana wysokość opadów od 30 do 50 mm, miejscami do 80 mm) w województwie wielkopolskim; - 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia sztormu (wiatr północno-zachodni do zachodniego w porywach 8-12 m/s, miejscami do 20 m/s) w strefie brzegowej - części zachodniej (województwo zachodniopomorskie).

26 czerwca br. o godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 44 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Doszło również do przekroczenia stanu ostrzegawczego na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 47 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest nadal dynamiczna. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i burzami, możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody (głównie na mniejszych ciekach) oraz lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich, zurbanizowanych i zagłębieniach bezodpływowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
pogodaostrzeżenieekologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)