Trwa ładowanie...
d15t75h

MAC ws. transferu danych osobowych (komunikat)

...

d15t75h
d15t75h

11.04. Warszawa - MAC informuje:

11 kwietnia br. sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej wysłuchała informacji ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego na temat komunikatu Komisji Europejskiej (COM(2013)847) w sprawie funkcjonowania zasad bezpiecznego transferu danych osobowych ("Safe Harbour").

Komunikat stanowi prezentację wniosków Komisji Europejskiej z przeprowadzonej ewaluacji w zakresie dotychczasowego funkcjonowania programu "Safe Harbour". Dotyczy on transferu danych osobowych państw członkowskich UE do przedsiębiorstw w USA, które zobowiązały się do przestrzegania zasad bezpiecznego transferu danych. W lipcu 2013 r. program ten został uznany przez Komisję Europejską za mogący stanowić wyłom w unijnych zasadach ochrony danych osobowych, zwłaszcza w kontekście programów szpiegowskich takich jak PRISM.

Minister Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę, że najpoważniejszym zarzutem, który Komisja Europejska stawia stronie amerykańskiej jest nieegzekwowanie przez Federalną Komisję Handlu przestrzegania zasad programu "Safe Harbour". KE przedstawiła trzynaście rekomendacji dotyczących czterech sfer: transparentności (przejrzystości), możliwości dochodzenia roszczeń, egzekwowania prawa oraz dostępu organów USA do danych.

d15t75h

- Rząd RP popiera rekomendacje Komisji. W ocenie rządu RP rekomendacje Komisji zmierzają do poprawy sytuacji obywateli, których dane przekazywane są w ramach "Safe Harbour" do odbiorców w USA, bez nakładania zbyt dużych obciążeń biurokratycznych na przedsiębiorców - mówił Rafał Trzaskowski.

Zdaniem ministra niezwykle ważne są prowadzone z udziałem rządu RP prace nad unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Jak informował minister, Parlament Europejski zajął już stanowisko w sprawie tej regulacji i obecnie trwają prace nad tym rozwiązaniem w Komisji Europejskiej.

- Rozporządzenie, nad którym pracujemy wprowadzi jednolite prawo, dotyczące danych osobowych w całej Unii, jednocześnie dając instytucjom europejskim instrumenty do dyscyplinowania przedsiębiorstw spoza Europy do przestrzegania unijnego prawa - tłumaczył Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił minister, kluczowe jest znalezienie równowagi między ochroną danych osobowych obywateli a zachowaniem konkurencyjności europejskich przedsiębiorców w internecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d15t75h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15t75h