Trwa ładowanie...
d22rg1z

MAC ws. zakończenia cyfryzacji telewizji naziemnej (komunikat)

...

d22rg1z
d22rg1z

25.07. Warszawa - MAC informuje:

Dziś, tj. 25 lipca br., Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu poinformował posłów o zakończenia cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Proces ten dobiegł końca 23 lipca 2013 r. Ostanie wyłączenia odbyły się w Giżycku, Leżajsku, Jeleniej Górze i Ostrołęce.

Minister Boni stwierdził, że po dokonaniu wszystkich analiz i badań można wyraźnie powiedzieć, że w stosunku do celu jaki był założony w ustawie osiągnięto ten rezultat dzięki przyspieszeniu uruchomienia multipleksu trzeciego w sygnale cyfrowym i dzięki doświetlaniu (gapfillerom).

Minister podkreślił, że 99,5 proc. mieszkańców kraju ma dostęp do telewizji publicznej za pośrednictwem cyfrowych nadajników naziemnych. Działają 3 multipleksy zawierające więcej programów lepszej jakości od nadawców publicznych i komercyjnych. Zauważył również, że dzięki cyfryzacji telewizji obywatele mają dostęp do większej ilości programów w ramach abonamentu - już jest ich kilkanaście, a będzie coraz więcej. Lepsza jest także jakość dźwięku i obrazu.

d22rg1z

Minister dodał, że mamy do czynienia z zupełnie nowym zjawiskiem telewizją hybrydową. Uważam - powiedział - że ten wielki skok cywilizacyjny, jaki dokonaliśmy przy tym przełomie, wiąże się z tym, że uruchamiamy pole dla telewizji hybrydowej, którą łączy w sobie telewizję i internet. Wspomniał także o usługach dodatkowych, tj. audiodeskrypcji, kontroli rodzicielskiej, Elektronicznym Programie Telewizyjnym.

Mówił również o dywidendzie cyfrowej - częstotliwościach uzyskanych w wyniku procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Najważniejszą częścią dywidendy jest tzw. pasmo 800 MHz. Jego sprzedaż umożliwi szybszy rozwój m.in. internetu i telefonii komórkowej. W paśmie 800 MHz będzie można wykorzystać technologię LTE, a w przyszłości LTE Advanced.

Aby dotrzeć do wszystkich z informacją na temat procesu cyfryzacji telewizji prowadzono szeroko zakrojoną akcję informacyjną, w którą włączyły się prasa i radio ogólnopolskie i lokalne (spoty, audycje telewizyjne). W jej ramach 2106 gmin otrzymało list informujący o procesie i sposobach właściwego przygotowania się do wyłączania naziemnej telewizji analogowej.

2 mln 53 tys. gospodarstw domowych na terenach objętych I i II etapem wyłączeń otrzymało list o procesie cyfryzacji telewizji. Wydrukowano i dostarczono urzędom wojewódzkim 40 tys. plakatów i 500 tys. ulotek. TVP SA zorganizowała na terenach objętych wyłączeniami sygnału analogowego: 76 miasteczek cyfrowych i 13 konwojów cyfrowych.

d22rg1z

W lipcu 2012 roku uruchomiono bezpłatną infolinię 800 007 788 poświęconą procesowi cyfryzacji. Do 5 lipca br. odnotowano 67 537 połączeń, co daje średnio 187 połączeń dziennie. Konsultanci udzielali porad dotyczących niezbędnego sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej, sposobów jego podłączenia, terminów wyłączeń telewizji analogowej w poszczególnych rejonach kraju, a w przypadkach problemów z odbiorem sygnału cyfrowego - kierowali abonentów do właściwych delegatur Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie uzyskiwali właściwą pomoc.

W październiku 2010 roku zaczęła działać strona internetowa www.cyfryzacja.gov.pl, zawierająca niezbędne informacje o procesie oraz bieżące informacje dotyczące kolejnych etapów wyłączeń naziemnej telewizji analogowej. Od tego czasu do połowy lipca br. zanotowano około 4,6 mln wizyt (około 4,8 tys. dziennie).

Minister Boni podkreślił, że proces cyfryzacji był wyzwaniem nie tylko dla instytucji publicznych, ale też dla milionów obywateli, którzy musieli się do zmian dostosować. Udało się to dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu instytucji i osób. Szef MAC podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w to wielkie przedsięwzięcie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d22rg1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22rg1z