Trwa ładowanie...

Masz pieniądze, kupisz zdrowie

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dodatkowych prywatnych ubezpieczeń. Szczegóły poznał "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz pieniądze, kupisz zdrowieŹródło: Fotolia, fot: Food Photo
dgqmzay
dgqmzay

Jak czytamy w gazecie, resort przedstawi projekt pod koniec marca. Ministerstwo - przygotowując się na zarzuty o prywatyzację służby zdrowia - zapewnia, że pacjenci z prywatną polisą będą traktowani tak samo jak ci leczeni z publicznych pieniędzy. Obiecuje też, że będzie kontrolowało, by nie mieli oni pierwszeństwa przed chorymi, którzy nie wykupili dodatkowej polisy.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby placówki medyczne oprócz kontraktu z NFZ mogły zawierać umowy z prywatną firmą ubezpieczeniową. Wysokość "prywatnego” kontraktu jest procentowo uzależniona od kontraktu z NFZ. Nadzór nad "medyczną" działalnością firm ubezpieczeniowych będzie sprawował resort.

Projekt ministerstwa zakłada między innymi, że niewyrobiony kontrakt z NFZ automatycznie będzie blokował realizację umowy z ubezpieczycielem. Kontrole mają następować na przykład w cyklu miesięcznym, co ma zapobiec przyjmowaniu pacjentów prywatnych kosztem tych z funduszu. Ma zostać także wprowadzony zakaz osobnych wejść, sal, łózek i sprzętu dla pacjentów prywatnych.

dgqmzay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqmzay