Trwa ładowanie...
d31iigk
d31iigk

McDonald's

Najnowsze informacje
McDonald's jest największą na świecie siecią fast food iStock
McDonald's jest największą na świecie siecią fast food

McDonald's to amerykańska sieć restauracji fast food, serwująca hamburgery. Została założona w 1940 roku.

Historia, założyciele

McDonald's zostało założone w 1940 roku przez Richarda i Maurice McDonald jako restauracja barbecue. Pierwszy lokal był w San Bernardino w Kalifornii. W 1948 roku zmienili profil restauracji koncentrując się na serwowaniu hamburgerów. Pierwsza restauracja na licencji franczyzy została otwarta w 1953 roku w Phoenix w Arizonie.

W 1955 Raymond Albert Kroc założył firmę Franchise Realty Corporation i otworzył pierwszą restaurację pod szyldem Mcdonald's. Niektórzy twierdzą, że tak naprawdę to on był prawdziwym założycielem sieci restauracji. Rzecznik McDonalds, Chuck Eberling, wypowiadał się, że Richard i Maurice McDonald's z pewnością są pionierami i pomogli stworzyć branżę fast food, ale to Kroc jest przedsiębiorcą, który stworzył McDonald's Corporation. Kroc usprawnił system działania restauracji, jednak proponowane przez niego zmiany nie do końca spotkały się z aprobatą braci McDonald's.

W 1961 biznesmen namówił braci do odsprzedania mu firmy za 2,7 milionów dolarów. Od 1966 roku firma jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jako McDonald's Corporation. W latach 70. sieć restauracji McDonald's rozwijała się bardzo prężnie, stopniowo wprowadzano nowe dania do menu i tworzono nowe rodzaje punktów sieciowych. W latach 90. powstawały także kolejne zagraniczne filie w Europie i Azji kosztem ekspansji w Stanach Zjednoczonych. W 1990 roku otworzono pierwszą restaurację w Chinach (w Dongmen w Shenzhen), a w 1993 w Izraelu (w Tel Awiwie)

Właściciel

Sieć McDonald's należy do McDonald's Corporation. Jej obecnym CEO jest od 2015 roku Steve Easterbrook.

Działalność

McDonald's jest jedną z największych sieci restauracji. Przede wszystkim podaje hamburgery, cheeseburgery i frytki, ale dodatkowo serwuje ofertę śniadaniową, napoje, milkshake'i i desery. Oferuje możliwość zjedzenia posiłku w restauracji lub wzięcia go na wynos. Posiada także punkty McDrive, które są zlokalizowane w pobliżu autostrad, dróg szybkiego ruchu i często uczęszczanych tras z dużym zagęszczeniem ruchu. Punkty te oferują tylko jedzenie na wynos, bez możliwości zatrzymania się w restauracji, choć często są też położone tuż obok zwykłej restauracji McDonald's. Od 1993 roku funkcjonują także kawiarnie McCafé. Coraz popularniejsze są także punkty McEspress, zlokalizowane w centrach handlowych.

Od 1994 roku w restauracjach McDonald's obowiązuje zakaz palenia.

McDonald's jest największym w Stanach Zjednoczonych prywatnym właścicielem placów zabaw i jednym z największych nabywców wieprzowiny, wołowiny, ziemniaków i jabłek. Obecnie dyrektorem generalnym firmy jest Stephen J. Easterbrook.

Liczba placówek

McDonald's ma obecnie prawie 37 tysięcy restauracji w 120 krajach na całym świecie. Funkcjonuje około 5,5 tysiąca restauracji firmowych i ponad 31 tysięcy lokali franczyzowych.

Wartość

Magazyn Forbes szacuje wartość McDonald's na 106,4 miliardy dolarów. Najwięcej dochodów generuję restauracje McDrive (około 70% sprzedaży). Bardzo duży dochód pochodzi z czynszu od franczyzobiorców.

d31iigk
d31iigk
d31iigk
d31iigk