MEN: już jutro sprawdzian szóstoklasisty (komunikat)

...

31.03. Warszawa - MEN informuje:

Prawie 351 tysięcy uczniów weźmie udział w sprawdzianie szóstoklasisty, który rozpocznie się jutro (1 kwietnia) o godz. 9.00.

Do tegorocznego sprawdzianu zostało zgłoszonych dokładnie 350 941 uczniów szkół podstawowych, dla których przygotowanych zostało ogółem 17 zestawów zadań, w tym 16 zestawów w języku polskim i jeden w języku litewskim.

Prace szóstoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Sprawdzian trwa 60 minut (w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania sprawdzianu, czas ten może zostać przedłużony o maksymalnie 30 minut). Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 40 punktów.

Poprzez zadania zamieszczone w zestawie sprawdzany będzie poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych, będących podstawą przeprowadzenia sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej.

Są to: I. Czytanie, II. Pisanie, III. Rozumowanie, IV. Korzystanie z informacji, V. Wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Jutro, około godz. 12.00, zestaw zadań zostanie opublikowany na stronach internetowych komisji egzaminacyjnych: centralnej i okręgowych.

Tegoroczny sprawdzian będzie po raz ostatni przeprowadzany według formuły obowiązującej od 2002 r. Od 2015 r. będzie obowiązywała nowa formuła sprawdzianu.

Sprawdzian w klasie VI jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.

Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16 roku życia.

Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
edukacjapodstawówkamen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)