Mężczyzn leczy się drożej
Najwięcej kosztuje w Polsce leczenie mężczyzny po czterdziestce - pisze "Rzeczpospolita". Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni zaczynają się leczyć znacznie później niż kobiety, a do lekarz idą dopiero wtedy, kiedy problemy ze zdrowiem są naprawdę poważne. Takie informacje przynosi raport Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jako pierwsza dotarła gazeta.
"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że NFZ sprawdził ile wydaliśmy w ubiegłym roku na leczenie pacjentów. Fundusz podzielił wydatki pod względem wieku i płci i sprawdził czyje leczenie jest najdroższe.
Okazało się, że koszty leczenia mężczyzn nawet o 30 przewyższają wydatki na leczenie kobiet. Podczas, gdy prawie wszystkie kobiety w wieku około 50 lat mają jakiś kontakt ze służbą zdrowia - na przykład w ramach badań profilaktycznych - to mężczyźni powszechnie chodzą do lekarza dopiero w wieku 65 lat.
Z raportu wynika także, że średnio na jednego chorego NFZ wydaje nieco ponad 1000 złotych. Najwięcej kosztuje opieka medyczna na początku życia: w ciągu dwóch pierwszych lat, gdy dzieci są szczepione i mają zapewnioną szerszą niż w późniejszym wieku opiekę pediatryczną.
Więcej o raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia - w "Rzeczpospolitej"