Trwa ładowanie...

MF: zwolnienie z podatku - zachętą do przejmowania zagrożonych SKOK-ów

Minister finansów chce zachęcić spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i banki do przejmowania kas zagrożonych niewypłacalnością. Zachętą ma być dwuletnie zwolnienie z podatku - projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień.

Share
MF: zwolnienie z podatku - zachętą do przejmowania zagrożonych SKOK-ówŹródło: Fotolia, fot: K. U. Haussler
d2kh2aj

Zwolnienie z podatku ma obowiązywać przez cały 2014 r. i 2015 r. i dotyczyć dotacji udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bez tego zwolnienia - jak przekonuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu - nie byłoby chętnych na przejmowanie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych zagrożonych niewypłacalnością.

Restrukturyzacja SKOK-ów została wymuszona nowelizacją z 19 kwietnia 2013 r. Wprowadziła możliwość przejęcia SKOK-u znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej przez inny SKOK, a gdyby okazało się to niemożliwe, albo nie byłoby chętnych na przejęcie - przez bank.

d2kh2aj

Decyzję o przejęciu podejmuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Wsparciem dla kas i banków przejmujących ma być dotacja z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, od której jednak musiałyby one zapłacić podatek dochodowy. To - jak przewiduje Ministerstwo Finansów - mogłoby zniechęcać do restrukturyzacji i przejmowania SKOK-ów; z tego powodu MF zamierza zwolnić wypłacone dotacje z BFG z podatku dochodowego.

MF musi powiadomić Komisję Europejską o planowanym zwolnieniu podatkowym, ponieważ jest ono rodzajem pomocy publicznej w rozumieniu Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

d2kh2aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kh2aj
d2kh2aj