Trwa ładowanie...
d3nqkch
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
mfw

MFW ostrzega Sofię przed zagranicznymi bankami

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł Bułgarię przed niebezpieczeństwem zdestabilizowania jej systemu bankowego przez zagraniczne banki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MFW ostrzega Sofię przed zagranicznymi bankami
(AFP)
d3nqkch

W opublikowanym we wtorek przez ministerstwo finansów raporcie misji MFW stwierdza się, że bułgarskie organy nadzorcze powinny mieć się na baczności i "śledzić wzrost liczby niestandardowych kredytów i zwiększone ryzyko wynikające z możliwości zmiany polityki przez niektóre banki-matki".

MFW zaleca Bułgarskiemu Bankowi Narodowemu szczególnie uważać na płynność systemu bankowego i utrzymywać ściślejszą współpracę z organami nadzoru państw, które mają wysokie udziały w bułgarskim systemie bankowym.

Są to przede wszystkim Grecja, której banki mają największe, ok. 30-procentowe udziały w bułgarskim sektorze bankowym oraz Austria, Niemcy i Węgry. Cztery duże banki są własnością greckich instytucji kredytowych. Zjednoczony Bank Bułgarski należy do Greckiego Banku Narodowego, a Bank Pocztowy do EFG Eurobanku. W Bułgarii filie mają również banki Pireos i Alfa Bank, działa też bank Emporiki należący do francuskiej Credit Agricole.

d3nqkch

Pireos i Alfa Bank prowadzą aktywną i bardzo agresywną politykę przyciągania klientów - podkreślają obserwatorzy finansowi w Sofii, którzy w ostatnich tygodniach niejednokrotnie wyrażali obawy przed wypływem środków finansowych z Bułgarii do greckich central. Obawia się tego także wicepremier i minister finansów Symeon Diankow.

Bułgarski bank centralny zapewnia, że nie odnotowuje wzmożonego odpływu kapitału do Grecji. Wywiezienie znacznych środków finansowych z kraju mogłoby zdestabilizować system bankowy i spowodować dewaluację lewa, od 1998 roku na stałe związanego z euro według kursu 1,95 do 1 euro.

Ewgenia Manołowa

d3nqkch

Podziel się opinią

Share

d3nqkch

d3nqkch