Trwa ładowanie...
d40exl1

MG: wicepremier Pawlak otworzył polsko-chińskie forum w Pekinie (komunikat)

...

d40exl1
d40exl1

30.05. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki informuje:

- Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę we współpracy gospodarczej Unii Europejskiej z Chinami. Również Chiny doceniają potencjał naszego kraju i szukają kontaktów biznesowych z polskimi eksporterami - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polsko-Chińskiego Forum Ekonomicznego. Spotkanie ponad 300 przedstawicieli biznesu z obu krajów odbyło się 30 maja 2012 r. w Pekinie.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że dobre dla Polski prognozy wzrostu gospodarczego, konsumpcji i poziomu życia obywateli wzmacniają zainteresowanie naszym krajem wśród partnerów z Chin. - Coraz częściej chińskie firmy decydują się m.in. na utworzenie w Polsce centrów dystrybucyjnych - poinformował wicepremier.

Minister gospodarki zwrócił uwagę, że szereg firm chińskich szuka profesjonalnych partnerów na rynku UE do prac badawczo-rozwojowych w zakresie elektroniki, ICT, telekomunikacji czy energetyki odnawialnej. - Polska, posiadająca młodą, dobrze wykształconą kadrę jest dla lokowania takich inwestycji idealnym miejscem - przekonywał wicepremier Pawlak. - W ten sposób z Politechniką Warszawską współpracuje chiński Huawei - dodał.

d40exl1

W jego opinii także polscy biznesmeni chętniej i coraz liczniej prowadzą działalność gospodarczą na chińskim rynku. - Grupa przedsiębiorców m.in. z KGHM, Selena i innych firm funkcjonujących w Chinach podjęła starania o reaktywację Polskiej Izby Handlowej w Szanghaju - poinformował wicepremier Pawlak. - Widzą w tym kraju duży potencjał i możliwości rozwojowe dla swojej działalności - ocenił.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał również, że 25 kwietnia 2012 r. wraz z ministrem handlu Chen Demingiem podpisał polsko-chińskie memorandum w sprawie współpracy małych i średnich przedsiębiorstw obu krajów. - Takie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w zwiększaniu obrotów handlowych między naszymi krajami - ocenił. - Firmy te chętnie podejmują się m.in. współpracę technologiczną i naukowo-badawczą. Dlatego w Szanghaju utworzyliśmy centrum inkubacji dla małych polskich przedsiębiorstw - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d40exl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40exl1