MG ws. rozwoju energetyki jądrowej (komunikat)
...
26.07. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
Wiceminister Trojanowska: MG wypełniło swoje zadania na rzecz rozwoju energetyki jądrowej.
- Ministerstwo Gospodarki wypełniło swoje zadanie w zakresie przygotowania otoczenia legislacyjnego i instytucjonalnego dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska. 26 lipca 2012 r. wiceminister gospodarki odpowiadała w Sejmie na pytania posłów dot. realizacji programu jądrowego.
Jak poinformowała wiceminister Trojanowska, MG przygotowało nowoczesne rozwiązania prawne, które tworzą przejrzyste i stabilne warunki do prowadzenia inwestycji w energetykę jądrową. - Regulacje te gwarantują, że cały cykl życiowy elektrowni jądrowej może być realizowany jedynie w warunkach niezagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz środowisku naturalnemu - podkreśliła.
Obecnie Pełnomocnik Rządu koordynuje prace nad 23 rozporządzeniami do znowelizowanej ustawy Prawo atomowe. Znaczna część z nich weszła już w życie, a kolejne są w końcowej fazie procedury legislacyjnej. - Wszystkie istotne dla funkcjonowania energetyki jądrowej akty wykonawcze wejdą w życie do końca trzeciego kwartału br. - zapewniła wiceminister gospodarki.
MG wykonało tym samym zadania administracji rządowej, a punkt ciężkości wdrażania energetyki jądrowej, zgodnie ze scenariuszem określonym w dokumentach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), został przesunięty w kierunku inwestora.
W Programie polskiej energetyki jądrowej powierzono mu przeprowadzenie takich istotnych działań wykonawczych, jak: - wybór technologii jądrowej, - wybór lokalizacji elektrowni jądrowej, - wybór modelu finansowania i partnerów, z którymi realizowana będzie inwestycja, - rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej.
MG w dalszym ciągu prowadzi działania wspierające wysiłki inwestora na rzecz rozwoju zaplecza naukowego i kadrowego dla sektora jądrowego oraz pozyskiwania akceptacji społecznej.
Ośrodki naukowe z dziedziny atomistyki zostały skonsolidowane w Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), które ma stanowić zaplecze eksperckie dla energetyki jądrowej. Od kwietnia 2012 r. resort realizuje kampanię informacyjną poświęconą energetyce jądrowej Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią.
MG kontynuuje także prace nad Krajowym planem postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Zapewnione zostało finansowanie z NFOŚ oraz rozpoczęto procedury związane ze znalezieniem lokalizacji dla składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych.
Na zlecenie ministerstwa przygotowywana jest również szczegółowa inwentaryzacja krajowego potencjału przemysłowego pod kątem zdolności do realizacji inwestycji w sektorze jądrowym. Pełnomocnik Rządu odgrywa ponadto wiodącą rolę w procesie konsultacji transgranicznych Prognozy Oddziaływania na Środowisko PPEJ. Koordynuje także prace nad przeprowadzeniem misji MAEA, której celem jest ocena stanu przygotowań do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ stav/