Trwa ładowanie...
d1kehwo
gus

Miliardowe zyski firm

Ubiegły rok był wyjątkowo udany dla polskich firm - odnotowuje "Rzeczpospolita". Zyski rodzimych przedsiębiorstw wzrosły o ponad jedną czwartą.

Share
d1kehwo

Raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że polska gospodarka staje się coraz bardziej otwarta, przybywa bowiem spółek, których rozwój napędza eksport.

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, łączne przychody polskich przedsiębiorstw wzrosły w ubiegłym roku o 14,6 procent i osiągnęły wartość 1,7 biliona złotych. Zyski osiągnięte przez firmy zatrudniające powyżej 50 osób wyniosły 88,1 miliardów dolarów - jest to skok o 26 procent.

Jak podkreśla gazeta, jest to zasługa rozpędzonej gospodarki. W 2007 roku wartość PKB Polski wzrosła bowiem o 6,5 procent.

Bliskie powiązanie wyników firm z koniunkturą gospodarczą wyraźnie widać po branżach, którym wiodło się najlepiej - czytamy w gazecie. Przychody firm budowlanych wzrosły aż o 30 proc. Dla porównania w 2006 roku było to 22 procent.

d1kehwo

|

d1kehwo

Dobra kondycja gospodarki i wzrost płac, który w ciągu roku przekroczył kilkanaście procent, napędziły też sprzedaż dóbr konsumpcyjnych. Kondycja polskich gospodarstw była tak dobra, że decydowaliśmy się między innymi na zakup droższych aut. Nic dziwnego, że największe zwyżki przychodów i zysku zanotowały firmy zajmujące się się ich dystrybucją.

Mimo narzekań przedsiębiorców na silnego złotego zwiększa się odsetek firm, które eksportują. Jeszcze w 2005 roku było ich 48,2 procent, natomiast w 2007 roku ponad połowa polskich firm eksportowała swoje produkty. Więcej w "Rzeczpospolitej".

d1kehwo

Podziel się opinią

Share
d1kehwo
d1kehwo