Trwa ładowanie...

Miliony w piach, czyli polskie plaże od nowa

65 mln zł kosztowało odnowienie plaż w Kołobrzegu, aż 112 mln pochłonął piasek w Darłowie, a 11 mln w Łebie. Polskie plaże w tym roku będą szerokie, czyste i bezpieczne.

Share
Miliony w piach, czyli polskie plaże od nowa
Źródło: UM w Kołobrzegu
d2zboo7

65 mln zł kosztowało odnowienie plaż w Kołobrzegu, aż 112 mln pochłonął piasek w Darłowie, 11 mln w Łebie. Polskie plaże w tym roku będą szerokie, czyste i bezpieczne. A to nie koniec inwestycji.

Dopiero w tym roku zakończył się trwający kilka lat remont plaż w Kołobrzegu. Przez niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej okolice te określano mianem wybuchowych plaż. Teraz jest już bezpiecznie.

Najważniejsze prace skończyły się dwa lata temu, w tym roku na odcinku kilkuset metrów wykonano jeszcze refulację, czyli naniesienie na brzeg piasku z morza.

d2zboo7

- Zrobiono 34 nowe ostrogi, wbito 11 tys. pali długości kilku metrów, a z Norwegii przywieziono 230 tys. ton kamieni, które ułożono kilkadziesiąt metrów od plaży. Ta ostatnia rzecz szczególnie powinna ucieszyć turystów, bo zmniejsza przepływ wody, co sprawia, że morze w tym miejscu jest cieplejsze - tłumaczy WP.PL Janusz Gromski, prezydent Kołobrzegu.

W sumie prace na długości trzech kilometrów pochłonęły 65 mln zł. Dzięki naniesieniu 730 tys. ton piasku plaża ma zamiast kilkunastu nawet 100 metrów szerokości. Z czystego piasku cieszyć mogą się plażowicze, a także hotelarze i restauratorzy. To jednak niesprowadzenie nowych turystów przyświecało rekultywacji plaży, a usunięcie niewybuchów oraz zabezpieczenie brzegu przed sztormami.

Podobne inwestycje Urząd Morski realizuje nad całym polskim wybrzeżem. W maju tego roku zakończyła się rekultywacja plaży w Darłowie. Tam także najpierw wykonano kamienne opaski przy brzegu, wbito 18 tys. drewnianych pali, tworząc ostrogi, oraz zbudowano 20 tys. metrów płotków wydmotwórczych. W sumie zabezpieczono brzeg na długości 8 km. W maju metodą refulacji nanoszono jeszcze na plaże 120 tys. metrów sześciennych piasku.

Inwestycja kosztowała w sumie 115 mln zł, z czego 98 mln zł to dofinansowanie unijne. To nie jedyny projekt Urzędu Morskiego. Wiosną tego roku ruszyły prace w Łebie, Ustce i Rowach. Tylko na plaże w tym pierwszym mieście przeznaczono 11 mln zł. Cały program kosztować ma aż 160 mln zł.

Inwestycja ma sprawić, że nie trzeba będzie co roku "dosypywać" piasku na plaże. Nowe ostrogi i kamienie mają zapewnić nam piękne szerokie plaże na wiele lat.

d2zboo7

Podziel się opinią

Share
d2zboo7
d2zboo7