Trwa ładowanie...

Minister edukacji o zmianach w Karcie Nauczyciela

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, przedstawiając propozycje
zmian w ustawie Karta Nauczyciela zaproponowała, by ewidencjonowany był czas pracy nauczyciela -
poświęcony m.in. na rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami i doskonalenie zawodowe

Share
Minister edukacji o zmianach w Karcie Nauczyciela
Źródło: thinkstock
d1xeaoj

"Rozmawialiśmy o ewidencjonowaniu czasu pracy nauczycieli. Ten punkt jest związany z pensum nauczycieli. Wiadomo, że nauczyciele oprócz godzin zajęć lekcyjnych, oprócz bezpośredniej pracy z uczniem, muszą wykonać wiele czynności związanych z przygotowaniem do lekcji, z przygotowaniem całego procesu edukacyjnego" - mówiła w czwartek Szumilas.

d1xeaoj

"Proponuję, aby czas pracy nauczyciela, ten wykonywany, poświęcony na przygotowanie i na te najważniejsze zadania związane z procesem edukacyjnym, był ewidencjonowany. Chodzi o ewidencjonowanie czasu pracy spędzonego na tzw. radach pedagogicznych, związanego ze spotkaniami z rodzicami czy też wykorzystywanego przez nauczycieli na doskonalenie" - tłumaczyła minister.

"Ustaliliśmy, i będę to proponowała, że doprecyzujemy w ustawie Karta Nauczyciela zasady wykorzystania jednoprocentowego odpisu na doskonalenie nauczycieli. Określimy, na jakie związane z procesem edukacyjnym doskonalenie ten jeden procent będzie wykorzystywany" - mówiła Szumilas.

Zapowiedziała, że przy okazji zmian w ustawie Karta Nauczyciela będzie też proponowała doprecyzowanie, uporządkowanie niektórych przepisów. "Chcę wzmocnienia rady rodziców w procesie decyzyjnym szkoły. Będę proponowała, aby wzmocnić pozycję rodziców w awansie zawodowym. Wymagają doprecyzowania przepisy dotyczące postępowań dyscyplinarnych, tutaj na poziomie ustawy musimy te sprawy uregulować. Karta Nauczyciela będzie również regulowała zasady wypłacania jednorazowej gratyfikacji dla profesora oświaty" - mówiła dalej minister. (PAP)

d1xeaoj

Podziel się opinią

Share
d1xeaoj
d1xeaoj