Trwa ładowanie...
dymisja
02-04-2013 16:05

Minister finansów Cypru podał się do dymisji

Minister finansów Cypru Michalis Sarris podał się we wtorek do dymisji. Zrezygnował ze stanowiska z powodu rządowego śledztwa dotyczącego powodów kryzysu bankowego na wyspie. Będzie się ono koncentrowało na okresie, w którym Sarris stał na czele banku Laiki.

Share
Minister finansów Cypru podał się do dymisjiŹródło: AFP
duxnp47

Ten drugi co do wielkości bank w kraju ma zostać zlikwidowany w ramach planu ratunkowego dla Cypru. Sarris był jego szefem od początku 2012 roku do sierpnia 2012 roku i próbował ocalić go przed bankructwem.

W komunikacie prezydent Nikos Anastasiadis poinformował, że z ubolewaniem przyjął dymisję 66-letniego Sarrisa, który został ministrem po wygranej konserwatystów w lutowych wyborach. Szef państwa podziękował Sarrisowi za "doskonałą współpracę" "podczas trudnych negocjacji z trojką", czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Agencja AP przypomina, że minister był krytykowany za sposób prowadzenia tych negocjacji.

We wtorek Anastasiadis mianował trzech byłych sędziów Sądu Najwyższego, którzy w ramach powołanej przez rząd komisji śledczej mają zbadać przyczyny kryzysu bankowego na wyspie. Kryzys niemal doprowadził do bankructwa Cypru. Szef państwa podkreślił, że zwykli obywatele, którzy ponieśli straty z powodu zaniedbań ze strony władz, chcą, by wszystkie osoby odpowiedzialne za kryzys w sektorze bankowym, zostały ukarane.

duxnp47

Pałac prezydencki ogłosił, że nowym szefem resortu finansów mianowano Harisa Jeorjadisa. Zostanie on zaprzysiężony w środę rano.

Dotychczas Jeorjadis, członek rządzącego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), był ministrem pracy i ubezpieczeń społecznych. Jego stanowisko obejmie wysoka rangą przedstawicielka ministerstwa handlu Zeta Emilianidu.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w zeszłym tygodniu w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

W ramach uzgodnionego programu pomocy Bank of Cyprus, który jest największą cypryjską instytucją finansową, ma zostać zrestrukturyzowany i wchłonąć dobre aktywa banku Laiki. Pełne koszty tej likwidacji mają ponieść udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro.

W sobotę rząd poinformował, że osoby mające konta w Bank of Cyprus mogą stracić do 60 proc. swych wkładów.(PAP)

jhp/ ro/

duxnp47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duxnp47