Trwa ładowanie...
d17dd7q
mkidn
09-09-2010 13:53

MKiDN: spotkanie ministrów kultury Azji i Europy w Poznaniu (komunikat)

...

d17dd7q
d17dd7q

09.09. Warszawa - MKiDN informuje:

Rekordowa liczba uczestników weźmie udział w tegorocznym spotkaniu ASEM, które po raz pierwszy w historii odbywa się w Polsce. Hasłem 4. Spotkania Ministrów Kultury Azji i Europy, organizowanego w dniach 8-10 września w Poznaniu, będzie "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Wśród 46 delegacji biorących udział w obradach będą przedstawiciele m.in. Austrii, Belgii, Birmy, Brunei, Chin, Czech, Estonii, Filipin, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kambodży, Korei, Laosu, Litwy, Malezji, Malty, Niemiec, Portugalii, Rosji, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Tajlandii, Węgier, Wietnamu i Włoch, a także Komisji Europejskiej.

Spotkanie zainaugurowane zostało 8 września koncertem A.P. Kaczmarka (laureata Oscara)
oraz improwizacją taneczną w wykonaniu Michaela Schumachera, jednego z najważniejszych w Europie artystów-improwizatorów, członka sławnej amsterdamskiej grupy choreografów i performerów MagPie Music Dance Company.

d17dd7q

W ciągu dwóch kolejnych dni delegaci wezmą udział w sesjach plenarnych i warsztatach poświęconych wypracowaniu wspólnego stanowiska w kwestii ochrony dziedzictwa kulturowego - jednego z najważniejszych dóbr każdego państwa. Troska o nie może stanowić jeden z najefektywniejszych sposobów godzenia potrzeb obywateli, ekonomii i środowiska naturalnego. Niezwykle istotne jest zarówno stworzenie wizji i strategii ochrony, jak również wykorzystywania dziedzictwa kulturowego do celów zrównoważonego rozwoju. Poprzez działania o charakterze praktycznym (organizacja staży, wymian badawczych, konserwacja zabytków, etc.) ASEM uzupełnia prace UNESCO w tym zakresie.

O wszystkich zagrożeniach, szansach i możliwościach działania ministrowie będą dyskutować również w mniejszych grupach, gdzie skupią się przede wszystkim na: świadomości bogactwa dziedzictwa kulturowego, potencjalnych zagrożeniach, dialogu międzykulturowym, znaczeniu miejsc historycznych, a także na stworzeniu skutecznej polityki ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego.

Spotkaniu ministrów towarzyszyć będą otwarte debaty w ramach "Salonu Polityki" prowadzone przez red. Piotra Sarzyńskiego, poświęcone dialogowi pomiędzy Azją i Europą, a także przepływach kultury popularnej pomiędzy kontynentami. Wśród rozmówców znajdą się m.in. Edwin Bendyk, Jacek Skolimowski, Małgorzata Gajderowicz.

Wydarzeniem kulturalnym kulminującym 4. Spotkanie Ministrów Kultury ASEM będzie inauguracja prezentującego współczesną sztukę azjatycką i europejską Mediations Biennale 2010 - 10 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Jego ideą jest dialog między cywilizacjami w zakresie kultury i sztuki, prezentacja dokonań sztuki najnowszej z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej.

d17dd7q

W tym roku w Biennale weźmie udział blisko 150 artystów z ponad 30 krajów. Nad prezentacją czuwa 12 kuratorów. Prace wypełniają 5 konkretnych miejsc oraz otwartą przestrzeń w różnych punktach Poznania.

Na program tegorocznego Biennale składają się dwie wystawy główne: Beyond Mediations i Erased Walls oraz wystawy i pokazy towarzyszące. Pierwszą z wystaw głównych będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Centrum Kultury "Zamek". Część realizacji odbędzie się w przestrzeni publicznej.

Głównym organizatorem czwartego spotkania ministrów kultury ASEM jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorami są: Narodowe Centrum Kultury, miasto Poznań, województwo wielkopolskie, Międzynarodowe Centrum Kultury, zaś parterami CK "Zamek", Muzeum Narodowe.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d17dd7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17dd7q