Trwa ładowanie...
d4kd6fk

MON: posiedzenie podkomisji stałej ds. problemów społecznych wojska (komunikat)

...

d4kd6fk
d4kd6fk

19.06. Warszawa - MON informuje:

Posiedzenie podkomisji stałej ds. problemów społecznych wojska sejmowej Komisji Obrony Narodowej odbyło się 19 czerwca br. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Głównym tematem posiedzenia był stan bieżący oraz koncepcja reorganizacji funkcjonowania systemu wojskowej służby zdrowia.

Szef IWSZ płk lek. Piotr Dzięgielewski wraz z dyrektorem WIM gen. bryg. Grzegorzem Gielerakiem powitali przedstawicieli SKON z przewodniczącą, panią poseł na Sejm RP - Jadwigą Zakrzewską na czele oraz zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wiceadmirała Waldemara Głuszkę. W spotkaniu wziął również udział radca koordynator sekretarza stanu w MON Krzysztof Sikora.

Na wstępie wiceadmirał Głuszko powitał zgromadzonych i zaznaczył, że zagadnienia dotyczące wojskowej służby zdrowia są wnikliwie analizowane od wielu miesięcy. Jest wiele obszarów, które w tym zakresie wymagają zmian - oznajmił zastępca szefa SGWP. - W naszej opinii te obszary, które proponujemy do reformy, wskazują nowy, racjonalny kierunek działań - zapewnił.

d4kd6fk

Następnie płk Piotr Dzięgielewski przedstawił szczegółowe wyniki prac powołanego przez ministra obrony narodowej zespołu do opracowania kompleksowej reorganizacji wojskowej służby zdrowia. - Podstawą i celem koncepcji było wypracowanie propozycji rozwiązań, które w obecnych i przyszłych uwarunkowaniach zapewnią realizację na właściwym poziomie misji wojskowej służby zdrowia, zarówno w wymiarze operacyjnym, jak i strategicznym - zaznaczył szef IWSZ.

Grupa specjalistów pod przewodnictwem gen. dyw. dr. Anatola Wojtana, we współpracy z przedstawicielami IWSZdr, przez wiele miesięcy analizowała obecny stan systemu i identyfikowała obszary problemowe, które wymagają interwencji i opracowania nowych rozwiązań na rzecz poprawy stanu wojskowej służby zdrowia. Efektem tych działań są propozycje optymalnych zmian, które docelowo mają usprawnić funkcjonowanie systemu. Koncepcja uwzględnia realizację zabezpieczenia medycznego zarówno w obszarze skutecznego kierowania, zarządzania, jak i optymalizacji potencjału wojskowej służby zdrowia.

"Popieram tę koncepcję, jest mi bliska i się z nią identyfikuję" - zaznaczył gen. Gielerak, w odpowiedzi na prośbę poseł Bożeny Sławiak o opinię na temat dokumentu.

Następnie dyrektor WIM zaprezentował dorobek naukowo-badawczy Wojskowego Instytutu Medycznego oraz przedstawił bieżące aspekty funkcjonowania Instytutu. Wśród nich znalazły się zagadnienia dotyczące doskonalenia zawodowego personelu medycznego Sił Zbrojnych RP, roli WIM w obszarze medycznym systemu bezpieczeństwa narodowego oraz funkcje społeczne WIM polegające na organizacji zabezpieczenia medycznego żołnierzy i zakresu udzielanej pomocy.

d4kd6fk

Ponadto dyrektor WIM wyraził konieczność wprowadzenia dodatkowych regulacji prawnych, m.in. w ustawie o zawodzie lekarza, a także wspomniał o finansowych potrzebach w zakresie efektywnej realizacji celów medycznych SZ RP.

W posiedzeniu podkomisji udział wzięli również przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz lekarze i personel z WIM.

Pani Poseł Jadwiga Zakrzewska, podsumowując spotkanie, wyraziła konieczność zwołania we wrześniu br. posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej i kontunuowania dyskusji na temat zmian w wojskowej służbie zdrowia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4kd6fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kd6fk